reklamı kapat

POPÜLER

Şampiyonlara özel: 2016 BMW M4 DTM Champion Edition [Video]

BMW, aradan geçen iki yılın ardından kazandığı DTM zaferini çok özel bir şekilde kutlama kararı aldı. Bu karar ile birlikte M performans ekibi ile birlikte geliştilen kutlamanın başrol oyuncusu M4 DTM Champion Edition sınırlı sayıda üretilecek.

BMW, aradan geçen iki yılın ardından tekrar DTM şampiyonasında podyuma çıkmanın sevincini yaşıyor. 2016 sezonunun son yarışı olan Hockenheimring‘de Marco Wittmann ile ipi göğüsleyen BMW motorsport ekibi bu başarısını adına yakışır bir şekilde kutlamaya karar verdi. “BMW’nin de kutlaması bu şekilde olurdu” dedirten özel bir seri ile karşımıza çıkan BMW, M performans ekibi ile birlikte geliştirilen BMW M4 DTM Champion Edition‘ı gün yüzüne çıkardı. Özel olarak üretilen BMW M4 DTM Champion Edition tüm dünya genelinde sadece 200 adetlik bir üretim rakamı ile sınırlandırılacak.

bmwm4dtm9
Tasarım olarak M4 GTS ile benzer bir yapıda olan Champion Edition’u standartlarından ayıran en önemli özelliği yarış takımı için sunulan Alpine Beyazı renk seçeneğine sahip olması. DTM yarış arabalarının hatlarını gerek iç gerekse dış kesimlerde görmek mümkün. Arka tarafta yer alan spoiler ve yarış şeritleri bu farklılığın dışarıdaki en önemli temsilcileri arasında. İç tasarımda ise yine yarışlarda yer verilen iki kişilik Alcantara ve deri karışımı koltuklar dış hatlara eşlik eden nitelikleri barındırıyor. M paket dahilinde sunulan özel Alcantara direksiyon simidi de araç içerisindeki “agresif” havanın devamını sağlayan en önemli kokpit elemanlarından. Aracın şasisinde ve genel gövdesinde ise ağırlık kazanımı sağlayan karbon fiber ve titanyum komponentlere yer veriliyor.

bmwm4dtm6
M performans ekibinin yaratmış olduğu canavarlardan olan M4 GTS’in üzerine özel olarak tasarlanan Champion Edition’da 3.0 litre hacmindeki motordan 500 beygir güç ve 600 nm tork değeri gibi etkileyici değerler elde ediliyor. Bu gücün elde edilmesindeki kilit noktalardan birisini de BMW’nin su enjeksiyon sistemi sağlıyor. Performans motoruna dahil edilen bu sistem ile birlikte, stok değerlerin yüzde 16‘sına kadar fazla güç ve tork değer kazanımı sağlanıyor. Tüm bu teknolojisi ile maksimum sürati 305 km/s olan BMW M4 DTM Champion Edition 0‘dan 100‘e 3,8 saniyede erişebiliyor. Aracın 100 km’deki tüketim değeri ise 8.5 litre olarak belirtiliyor. BMW performans ekibi maksimum yol tutuşu ve yol temasını sağlamak adına lastik kanadında Michelin Pilot Sport Cup 2‘yi tercih etmiş. Markanın pistlerdeki başarısı onuruna sınırlı sayıda üretilecek olan 2016 BMW M4 Champion Edition, Almanya’da 148.500 euro‘dan satışa sunuluyor.

VİDEO