reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini Asterion

Lamborghini Asterion

Lamborghini’nin elektrikli hiper otomobilinin sır perdesi aralanıyor

17 Ekim 2016

Lamborghini‘nin büyük bir gizlilik ve titizlik ile yürüttüğü elektrikli otomobil modeli ile alakalı resmi olmayan detaylar kendini göstermeye başladı. Bu detaylar arasında modelin ismi bile mevcut.

Elektrikli otomobil pazarı her geçen gün hareketlenmeye ve çeşitlemeye devam ediyor. Dünya çapında üreticiler üretim bantlarında elektrikli modeller için daha fazla yer açmaya başlıyor. Bu elektrik hareketliliği sadece otomobil üreticileri kanadında değil elbette. Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok ülke emisyonsuz hava sahası adı altında adım adım içten yanmalı motorlara veda etmek için alt yapıyı oluşturmaya başlıyor. 2020 yılı ise bu adımın yavaştan atılmaya başladığı dönemin başlangıç noktası niteliğinde olacak.

Elektrikli otomobil furyası standart üreticiler gibi süpersport otomobil üreticilerinin geleceğini oluşturuyor. Porsche ve Mercedes gibi önemli üreticiler Tesla’nın ana akım olarak başlattığı bu süreçte artık somut adımlarını bir bir sergilemeye başladı. Mercedes’in EQ ve Porsche’nın Mission E konseptleri ortaya çıktığı ilk andan itibaren tüm ilgileri üzerine çekti. Tüm üreticiler arasında Porsche’ye şu anlık ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Mission E ile birlikte ortaya çıkan 600 beygirlik güç, saatte 250 kilometre maksimum hız ve 3,5 saniyelik 0-100 değerleri geleceğin elektrikli süpersport modellerinin ilk adımları niteliğinde. Misson E’yi özel kılan belkide en önemli teknik özelliği tam şarj edildiğinde yaklaşık 500 kilometre yol kat edebiliyor olması ve 800 voltluk turbo şarj sistemi ile 15 dakikada yüzde 80 şarj oranına ulaşabiliyor olmasıydı.

Elektrikli otomobil piyasası mevcut süpersport üreticilerine yenilerinin eklenmesine de vesile oldu. Buna adı son zamanlarda daha çok duyulan Rimac Concept S’i de rahatlıkla ekleyebiliriz. Zaten halihazırda oldukça çekişmeli olan süpersport pazarı, yeni eklenenler ile birlikte pastadaki payını paylaşmaya hiçte niyeti olmayan köklü üreticilerin de yer aldığı bir meydan. Bu köklü üreticilerden birisi de elbetteki Lamborghini.

Lamborghini Asterion
Lamborghini, 2014 Paris Otomobil Fuarı ile kullanıcıların karşısına çıktığı hybrid teknolojili modeli Asterion ile elektrik furyasına dahil oluşunun ilk sinyallerini vermişti aslında. İtalyan devi şu sıralarda ise tamamen elektrikli bir modelin hummalı çalışması içerisinde. Üstelik ön tarafta yer alan logoyu hak edecek değerlere sahip olacak şekilde. Porsche’nin Mission E ile birlikte ortaya attığı 3.5 saniyelik 0-100 değeri gelen bilgilere göre Lamborghini için yeterli değil. Kesin olmamakla beraber marka yetkililerinin ilk elektrikli modeli için Vitola ismini belirlediği yönünde söylentiler mevcut. Lamborghini, elektrikli modelinin 0‘dan 100‘e 2.5 saniye‘de erişmesini sağlamayı hedefliyor. Maksimum süratin ise 300 km/s olması, beklenen değerler arasında. Batarya ve şarj süresi kısmında henüz alınan net bir bilgi olmasada, önümüzdeki günlerde Porsche’nin Mission E için sunduğu batarya teknolojisini Lambaroghini’nin elektrikli modelinde kullanıldığını duyarsak bu pekte sürpriz olmaz. Önümüzdeki günler italyan devinin projeleri hakkında bizi daha da aydınlatacak.

YORUMLAR