reklamı kapat

POPÜLER

Almanya emisyon salınımı yapan otomobillerin yasaklanması için ilk adımı attı

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinin merkezlerinin yer aldığı Almanya, “emisyonsuz hava sahası” adı altında ilk adımı attı. Hedef ise 2030 yılına kadar belirlenen bölgelerde emisyon salan otomobillerin tamamen yasaklanması.

Almanya Federal Konseyi (Bundesrat) geçtiğimiz günlerde yapılan oylama sonucu oldukça radikal bir karara imza attı. Konseyden geçen yasa tasarısı ile birlikte 2030 yılından itibaren belirlenen bölgelerde sadece elektrikli veya hidrojen yakıtlı motora sahip otomobil modelleri kullanılabilecek. Almanya bu konu hakkında oldukça kararlı keza bu sürecin Avrupa Birliği’ne taşınması da gündemde.

Federal Konsey ayrıca bu konu ile alakalı Avrupa Birliği’den yeni bir vergi yapılandırması da talep edebilir. Alman konseyi bu süreçte yapılacak olan mantıklı bir vergi düzenlemesinin insanları elektrikli otomobil alma ve emisyonsuz hava sahasının oluşturulmasında daha teşvik edici olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz süreçte de Fransa dizel motora sahip araçların belirlenen yerlere 2020 yılından itibaren alınmayacağını açıklayarak bu furyanın öncüsü olma yolunda ilk adımı atmıştı. Otomobil üreticileri ise şimdiden dizel motorlar için endişeli. Mercedes CEO’su Dieter Zetche, Alman Federal Konseyi’nin aksine bir düşünce belirterek dizel motorların önümüzdeki 20 yıl daha aktif bir şekilde sokaklarda olacağını öngörmüştü. Tesla ile birlikte iyice pazar payını genişleten elektrikli otomobillerin Avrupa’daki gelişiminin nasıl olacağını ve diğer ülkelerin bu süreç nasıl bir tavır takınacağı ise merak ediliyor.

YORUMLAR