reklamı kapat

POPÜLER

Skoda’dan Octavia’ya yeni ekonomik motor seçeneği

Skoda, Octavia için getirdiği yeni motor seçeneği ile gerek uygun satış fiyatı gerekse düşük tüketim değerleri ile tüketicilerin yüzünü güldürecek gibi gözüküyor.

Skoda’nın ülkemizde olduğu gibi küresel pazarda da en çok satan modeli olan Octavia, benzinli motor yelpazesinin en yeni ve küçük motor seçeneğine kavuştu. Skoda’nın gelişmiş teknolojilerinin son ürün olan üç silindire sahip turbo beslemeli motor, performans değerlerinin yanında tutumlu karakteri ile kullanıcıların yüzünü güldürecek gibi gözüküyor. 1.0 litre hacmindeki motor markanın en düşük yakıt değerlerinden birine sahip.

Octavia 1.0 litre hacmindeki motor ve manuel vites kombinasyonu Ambition ve Optimal donanım seçenekleri ile sunulurken, DSG otomatik şanzımanlı seçeneğiyse Optimal ve Style donanım paketleriyle sunuluyor. Donamım açısından bir hayli zengin olan Octavia’da, Ambition donanım paketinden itibaren 6 hava yastığı, sürücü yorgunluk tespit sistemi, ESC, ABS, hidrolik fren asistanı, motor çekiş kontrol sistemi, ASR, elektronik diferansiyel kilidi, yokuş kalkış destek sistemi, Start&Stop, yol bilgisayarı, dokunmatik multimedya sistemi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu gibi zengin seçenekleri standart olarak bulmak mümkün.

Ailenin en yeni motor seçeneğinin teknik değerlerine baktığımızda 115 beygir güç ve 200 Nm tork değerlerini görüyoruz. Octavia, 1.0 litre hacmindeki motoruyla 0‘dan 100‘e manuel vites opsiyonu 9.9 saniyede çıkarken, 7 ileri DSG ile 10 saniyede ulaşabiliyor. Tüketiciler için en önemli kriterler arasında yer alan tüketim değerlerine baktığımızda ise manuel vites seçeneği 100 km’de şehir dışı 3.9 litre‘lik bir tüketim sunarken, bu miktar karma kullanımda 4.5 litre olarak veriliyor. Otomatik vites kutusunun değerlerine baktığımızda ise şehir dışı 100 km’de 4.1 litre, karma kullanımda ise 4.5 litre olduğunu görüyoruz.

Günümüzde artık dizel motorların yerini alan düşük hacimli turbo motorlar, yeni bir modele entegre edilince akıllara gelen ilk şey motorun aracı taşıyıp taşıyamıyacağı sorusu oluyor. Bu konudaki en doğru cevabı ise bize aracın ağırlık değeri veriyor. Skoda Octavia’nın 1,225 kg‘lık adeta kompakt bir hatchback’i andıran ağırlık değerine sahip olduğunu söylemekte fayda var. Bu kriter ile birlikte sürüş deneyiminin ardından bu soruya en net cevabı alabileceğimizi rahatça söyleyebiliriz. Gelelim Skoda’nın yeni motor seçeneği için belirlediği fiyatlara. Octavia’nın 1.0 litre manuel vitesli versiyonu 62.900 TL’den satışa sunulurken, DSG şanzımanlı seçeneğiyse 76.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.