reklamı kapat

POPÜLER

2020 Skoda Octavia
2022 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2022 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2022 Skoda Octavia

2020 Skoda Octavia için detayları gösteren yeni fotoğraflar yayınlandı [Galeri]

2020 Skoda Octavia markasının resmi kaynakları tarafından paylaşılam yeni fotoğrafları üzerinden tekrar tüm detaylarıyla karşımıza çıkıyor.

Karşımıza ilk olarak Kasım 2019 içerisinde çıkan 2020 Skoda Octavia, markasının en çok satan modeli rozetini devam ettirme konusunda hiç olmadığı kadar iddialı hale geldi. Geçirdiği tasarımsal evrimle yerini aldığı jenerasyona göre adeta sınıf atlayan ve yeni kitlelere erişme potansiyeli barındıran yeni jenerasyon, motor ve donanım seçeneği bazında da oldukça geniş yelpazede. Koronavirüs sürecinden ister istemez etkilenen ve üretim sürecinde sıkıntılar yaşanan modele olan ilginin dağılmaması adına resmi kaynaklar tarafından kısa süre önce yeni fotoğraflar paylaşıldı. Liftback ve station wagon gövde tipleriyle tekrar karşımıza çıkan yeni Octavia’nın öne çıkan noktalarına tazelenmiş şekilde tekrar yakından bakıyoruz.

2022 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2022 Skoda Octavia
2021 Skoda Octavia
2022 Skoda Octavia

2020 Skoda Octavia hakkında öne çıkan detaylar

Yeni model yılıyla birlikte artık dördüncü jenerasyonuyla yollarda olacak olan Octavia, Volkswagen grubunun MQB platformu üzerine geliştiriliyor. Aracın ebatları ise geçtiğimiz günlerde açıklanan ilk resmi özellikler arasında zaten karşımıza çıkarılmıştı. Combi versiyonu bir önceki nesline göre 15 milimetre daha uzun olan otomobilin Litfback cephesinde ise bu rakam uzunluk kısmında 19 milimetre, genişlikte ise 15 milimetreyle taçlanıyor. 2.686 milimetrelik aks mesafesine sahip olacak Octavia, tüm bu parçaların bir araya gelmesiyle arka bölümde 78 milimetrelik ek diz mesafesini de beraberinde getirecek. Skoda, standart versiyonda 600 litre, Combi’de ise 640 litre olarak bagaj hacmini açıklarken, sınıfında lider olduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor.

Octavia’nın yeni jenerasyonuyla birlikte hibrit teknolojisine kavuşacağını zaten bekliyorduk. Hal böyle olunca aracın tasarımıyla birlikte kaputunun altındaki dinamikler de merak konusuydu. Buradaki seçeneklerin Golf ile paralel eğride seyrettiğini söylemek mümkün. Giriş seviyesinde 110 beygir güç ve 200 Nm tork ile hizmet eden 1.0 üç silindir TSI bizleri selamlıyor. Hibriti deneyimleyebileceğimiz seçenek ise 150 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1,5 litrelik ikinci makine üzerinden karşımıza çıkıyor. Skoda bu versiyonu e-TEC olarak satış listelerinde isimlendiriyor. Aynı motorun sıkıştırılmış doğalgazlı versiyonu olan ve G-TEC olarak isimlendirileniyse 130 beygir güç ve 200 Nm torkla kullanıcılara sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son olarak bizim özellikle merak ettiğimiz şarj edilebilir hibrit motor dinamiklerinin açıklanan verilerine bakalım. Skoda 1,4 litrelik benzinli motoru bu geleneksel ve elektrik birlikteliğinin kombinasyonunda tercih ediyor. İki ünitenin bir araya gelmesiyle 204 beygir gücü ve 350 Nm torku sağlayan hibrit seçenekte şanzıman kısmı ise 6 ileri değerli DSG‘ye emanet. Batarya kısmında sunulan 13 kWh‘lık paketle birlikte kullanıcıları 55 kilometrelik saf elektrik menzili bekliyor. Hibrit seçeneği tercih edecek olanların bilmesi gereken önemli parçalardan biri de bagaj kapasitelerinde önemli bir gerilemenin olduğu. Açıklanan rakamlara baktığımızda Combi’nin 470 litreye inerken, liftback ise 450 litre seviyesiyle 150 litre gibi bir kayıp yaşadığını görüyoruz. Yeni Octavia ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Ailenin yeni üyesi Kamiq