reklamı kapat

POPÜLER

insansı robot

Alçıpan ustası insansı robot [Video]

Japonya’nın Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (AIST) inşaat sektöründeki işçilerin geleceğini tehdit eden ilginç bir robotla karşımızda. Alçıpan ustası, insansı robot HRP-5P, inşa yetenekleriyle marifetini ortaya koyuyor.

İnşaat sektörünün aranan işçilerinden olmaya hazırlanan HRP-5P, tehlikeli görevler ya da çalışan eksikliği durumlarında kullanılmak için geliştirilmiş bir insansı robot. Halihazırdaki prototip, çevreyi tarayabiliyor, objeleri tanımlayabiliyor ve tek başına alçıpan döşeyebiliyor. Alçıpan malzemeyi dikkatli bir şekilde alıp yerleştirilecek noktaya taşıyan HRP-5P, tornavida ile alçıpanı bölgeye sabitliyor. Robotun tasarımı çok fazla hareket özgürlüğü sunmasa da, sahip olduğu eklemlerle kollarında geliştirilen hareket kabiliyeti bir insanın yapabileceğinden fazlasını sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüksek potansiyel

Yazının başında da belirttiğimiz gibi HRP-5P, etkileyici bir performans sergilese de şu an prototip aşamasında. Ancak sunduğu potansiyel ise çok yüksek. Tipik inşaat işlerinin yanı sıra bu tarz robotlar hava araçları ve gemilerin montajında da kullanılabilir. Robotun geliştirici ekibi özel şirketlerle iş birliği yapmayı planlıyor. Gelecek yenilikler için HRP-5P’ye yatırım yapacak ve gelişimine katkı sağlayacak şirketler aranıyor. Robotun üretilme sebepleri arasındaki en önemli noktalardan birinin Japonya’nın giderek artacak olan “işçi” sıkıntısını gidermek olduğu söyleniyor. Japonya’nın giderek yaşlanan nüfusu ve azalan doğum oranıyla beraber, insan işçilerin sayısı da azalıyor.