reklamı kapat

POPÜLER

ışık silahı 5P-42 Filin

Geçici körlük ve halüsinasyona sebep olan “ışık silahı”: 5P-42 Filin

Düşmanı kör edip halüsinasyon görmesine neden olan ışık silahı olarak da bilinen görsel-optik engelleme istasyonu 5P-42 Filin tedariği başladı.

Rusya yeni bir savaş sistemini yakın zamanda kullanmaya başlıyor. Işık silahı adı verilen bu lazer silahları, batı basınında da oldukça geniş yer buldu. Olası yan etkileri arasında gece görüşünün yok olması, 2 km’ye kadar da kişilerde kusma ve mide bulantısı olduğu söyleniyordu. Geçen ay Türk basınında çok yer almasa da Rusların yeni tanıttığı ışık silahı 5P-42 Filin 5 km öteden gece görüş sistemlerini bozarken 2 km yakınındaki insanların mide bulantısı yaşamasına, kusmalara ve halüsinasyon görmelerine yol açan bir sistem ürettiği söyleniyor.

5P-42 Filin gözde geçici bozukluklara neden oluyor

Rus Donanması ise bu yan etkiler hakkında sessiz kalıyordu. Geçen gün yapılan açıklamaya göre Rus yetkililer bu yan etkileri onayladılar. Rus özel kuvvetlerine taktiksel avantaj sağlayacağı belirtildi. İstasyonun etkisi, ışık radyasyonunun parlaklığının modülasyonuna dayanıyor. Optik sinirlerin uyarılması nedeniyle radyasyonun parlaklığındaki düşük frekanslı dalgalanmalar, gözlerde geçici bozukluklara neden oluyor. Bununla beraber geminin geliştiricileri, kalıcı bir yan etkisinin olmadığını söyleyerek, bazı halüsinasyon etkileri görülebileceğinin altını çizdi. Asıl hedeflerinin silahlara karşı koruma sistemi olduğuna işaret edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sistem, savaş gemilerine kurulabildiği gibi gece 5 kilometreye kadar nişangahları, mesafe ölçer cihazları, gece görüş cihazlarını ve tanksavar güdümlü füze sistemlerini etkisiz kılıyor. Bu sayede ise ‘düşman’ etkisiz hale getiriliyor. Silahı üreten Ruselectronics, yeni tip silahların askerin gece nişan alma yeteneğini ciddi bir şekilde engellediğini, görme yeteneğini bozduğunu, flaş benzeri bir etki yarattığını aktardı. Tasarım ekibi ise silahların teröristlere ve olası suçlulara yapılan baskınlar için de kullanılacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir

Drone avcısı silah