reklamı kapat

POPÜLER

Operasyon:Anka yerli savaş oyunu
Operasyon_Anka

Türkiye’nin ilk mobil savaş oyunu Operasyon: Anka

Operasyon: Anka olarak adlandırılan yerli savaş oyunu Otto Games ve Udo isimli stüdyoların imzasını taşıyor.

Operasyon: Anka, Anka-S için gizli bir silah sistemi geliştiren ve yüksek güvenlikli bir askeri tesisin içindeki gizli merkezde çalışmakta olan bir grup bilim adamı ile mühendisi konu alıyor. Oyunda, kimliğini gizleyen, amaçları bilinmeyen organize bir suç örgütünün saldırı gerçekleştirmesiyle çatışmalar yakın bölgelere de sirayet ediyor ve bu noktada da düşman tehdidinin sona erdirilmesi, oyuncuya düşüyor. Türkiye’de milli bir savunma sanayii ürününün resmi olarak konu edildiği ilk oyun olma özelliğini taşıyan Operasyon: Anka’da; SİHA’nın elektro-optik faydalı yükü vasıtlasıyla yer hedeflerinin izlendiği ve bu hedeflerin atış altına alındığı bölümlere ilave olarak, üçüncü bir kişinin gözünden Anka’nın göründüğü ara uçuş bölümleri de bulunuyor. Oyunun iOS ve Android platformları üzerinden indirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Operasyon: Anka’yı geliştiren Karataş şu açıklamada bulundu:

Karataş, “Savunma sanayisinde bitmeyecek bir üretim unsuru mevcut. Atak, Hürkuş, hatta diğer savunma sanayisi materyalleriyle devam etmek istiyoruz. Bunu bir öncü olarak kabul ediyoruz. Bunun için yeni bir oluşuma gittik. Türk savunma sanayisine bu işi yapabilecek Otto Games diye yeni bir şirket kurduk. Bunun içerisinde ayrıca, artırılmış ve sanal gerçeklik çalışmalarımız olacak. Savunma sanayisinde eğitime yönelik de çalışmalar yapma niyetimiz var.” şeklinde konuştu.

Oyunun Türkçe’nin yanı sıra Arapça ve İngilizce dil desteğine de sahip. Mobil odaklı olarak geliştirilen Operasyon: Anka, aslen bir oyun serisi için de başlangıç teşkil ediyor. Bu projeyi takiben ikinci ve üçüncü oyun projelerinin de hayata geçirilmesi planlanıyor. Mevzubahis oyunların ise Hürkuş ile Atak platformlarını konu alması, ayrıca ilerleyen dönemde arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerini içeren çalışmaların da yapılması düşünülüyor.

Her iki firmanın da kurucu ortağı olan Türker Karahan, oyunu şu sözlerle değerlendirmekte “Kullanıcılardan bazıları oyunu simülasyon zannediyor veya gerçek operasyon görüntülerinin kullanıldığını düşünebiliyorlar. Ancak bunun tamamiyle bir oyun olduğunu söylediğimizde çok şaşırıyorlar. Dolayısıyla Operasyon: Anka’nın biraz simülasyon biraz da oyun tadında bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hikayenin tamamı kurgusal. Silahların da bir kısmı bilim kurgu ürünü.”

İlginizi çekebilir

LEGO’dan görme engelli çocuklara yönelik hamle