reklamı kapat

POPÜLER

robotik sistem

Japonya merkezli demiryolu şirketinden ilginç robotik sistem [Video]

Japonya merkezli demiryolu şirketi The West Japan Rail Company, bugün karşımıza kullanıma aldığı ilginç robotik sistem ile çıktı.

Sayfanın en altındaki Twitter videosunda çalışırken izleyebileceğiniz The West Japan Rail Company imzalı ilgi çekici sistem, temelde vinç önüne takılmış bir robotik sistem. İlk bakışta Gundam robotlarını akıllara getiren bu sistem, demiryolu bakım ekibi tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor. Bünyesindeki kamera sayesinde personelin VR başlık ile yönetmesine imkân tanıyan robot, kollara sahip ve bu sayede uzaktan bakım / onarım / montaj yapmayı oldukça güvenli hale getiriyor. Firmanın açıklamasına göre bu sistem sayesinde elektrik çarpması ya da düşme riski tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Verimi ciddi şekilde artırdığı aktarılan sistem, ağır yükleri çok kolay şekilde kaldırarak hareket ettirebiliyor ve yavaş olmasına rağmen hassas şekilde hareket edebiliyor.

Robotu kontrol için gerçekten kompleks bir altyapı kurduğu görülen The West Japan Rail Company, robotik sistemi Human Machinery ve Nippon Signal firmalarıyla beraber birçok farklı senaryoda aktif olarak test ediyor. Temel alt platformu raylar üzerinde gidebilecek şekilde tasarlanan sistem, istenirse demiryolu dışında da görev yapabilecek bir seçenek konumunda yer alıyor.

Robot konusunda birçok farklı seçeneğe sahip olan Japonya, bu konuda herkesi şaşırtmaya ve farklı çalışmalar ile dikkat çekmeye devam ediyor.

İlginç robotik sistem yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın