reklamı kapat

POPÜLER

Astribot S1

İnanılmaz hassas olmasıyla dikkat çeken robotik sistem: Astribot S1 [Video]

İnanılmaz hassas olmasıyla dikkat çeken robotik sistem Astribot S1, şimdilik yarı insansı bir formda ve büyük gelecek vadediyor.
Robotik sistemler inanılmaz bir hızda gelişmeye devam ediyor. Bugün ses getiren Astribot S1 ise yapay zeka destekli bir seçenek ve şimdiye kadar gördüğümüz birçok robottan çok ama çok daha hassas bir hareket kabiliyetine sahip. Kol başına 10 kg taşıma kapasitesi açıklanan Çin merkezli hayat bulmuş robot, kafasında gelişmiş bir kamera sistemi taşıyor ve bu donanımlar sayesinde baktıklarını algılayarak kendi başına hareket edebiliyor. İnsan hareketlerini takip ederek / izleyerek öğrenebildiği veya taklit edebildiği aktarılan robot, salatalık soyabilecek kadar nadir şekilde hareket edebiliyor, şişelerin kapaklarını rahatlıkla açabiliyor, kıyafet katlanabiliyor ya da bir ışığı fişinin takarak aktif edebiliyor. Kollarını, ellerini ve parmaklarını hassas hareket ettirmesi yanında hızlı şekilde kontrol edebilen robot, şimdilik hareketli değil yani bacaklara sahip değil ancak buna rağmen büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. Robotun tüm yetenekleri hemen aşağıdaki videoda gözler önüne seriliyor:

Robot konusunda bundan önce gündeme gelen sürpriz firma Çinli otomobil devi Chery olmuştu. Marka Aimoga ile akıllı robot sektörüne adım atacağını duyurmuştu. Bu konuda firmadan yapılan açıklamada şunlara yer verilmişti: “Çin’de otomotiv ihracatının lider markası Chery, otomotivdeki uzmanlığını yeni nesil teknoloji alanında da sergileyeceği yeni bir adım daha attı. Gelişmiş Ar-Ge gücü ve üst düzey teknolojik akımlara uyum sağlayan operasyon yeteneğiyle Chery, gelişim alanlarına robotik teknolojiyi de ekledi. Aimoga şirketi ile iş birliğine imza atan Chery, bu kapsamda Somutlaştırılmış Yapay Zeka’ya sahip iki ayaklı robot Mornine’yi, yaklaşan CEO temalı konferansta ilk kez sahneye çıkarmaya hazırlanıyor.

Boston Dynamics’in, var olan en ünlü ikonik iki ayaklı robot olan Atlas’ı geri çekmesi hem teknoloji endüstrisinde hem de kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı. Bu hamle, robotik teknolojisinin gelecekteki gidişatı ve potansiyel gelişim yönleri hakkında soruları gündeme getirdi. İnsansı robot biliminde çığır açan Atlas, olağanüstü hareketliliği ve etkileyici dinamik denge yetenekleriyle dünya çapında tanındı ve bu yolda çok sayıda kilometre taşına imza attı. Atlas’ın kullanımdan kaldırılması, aynı zamanda robotik alanının daha kapsamlı gelişim yörüngesini yansıtan bir mikrokozmos görevi de görüyor.”

Astribot S1 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X