reklamı kapat

POPÜLER

IKEA

Dar alanlara özel; IKEA’dan ilginç robotik mobilya sistemi [Video]

Yaşam alanları dünyanın hemen her yerinde daralıyor. Ancak özellikle Hong Kong ve Japonya gibi yerlerde durum çok daha kötü. İşte bu yaşam alanlarına özel IKEA imzalı bir robotik mobilya sistemi karşımızda.

IKEA, mobilya konusunda dünyanın en büyük firmaları arasında yer alıyor. Son yıllarda teknolojik ürünlere ve akıllı mobilyalara büyük önem veren firma, şimdi bir robotik mobilya sistemi ile karşımızda bulunuyor. Amerika merkezli girişim Ori Living ortaklığında hazırlanan bu yeni sistem, söylediğimiz gibi direkt olarak dar alanlara özel hazırlanmış. Bu sistem sayesinde ufak alanlardan maksimum oranda yararlanabiliyor. Dokunmatik bir kontrol panelinden yönetilebilen Rognan isimli sistem, bünyesine gizlenen iki kişilik yatak ve üç kişinin rahatlıkla oturabileceği bir koltuk taşıyor. Aynı zamanda raflara, dolaplara ve bir çalışma masasına sahip sistem, tekerlekli altyapısı ile oda içerisinde hareket edebiliyor. Bu yapısı sayesinde bir odayı ikiye bölen Rognan, söylendiği kadarıyla konumlandırıldığı alanda 8 metrekare kadar yer açabiliyor. 8 metrekare az görünüyor ancak çok ufak yaşam alanlarında büyük bir fark yaratıyor. IKEA, mobilyaları daha ufak hale getirmek yerine böyle hareketli bir sistem ile çok daha akıllıca bir adım atıyor.

IKEA
IKEA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

IKEA imzalı Rognan sistemi ne zaman satışa çıkıyor?

Şimdilik satış fiyatı hakkında bir açıklama bulunmuyor. Ancak robotik mobilya sisteminin 2020 yılında ilk olarak Hong Kong ve Japonya merkezli olarak satışa çıkacağı belirtiliyor. Ancak fiyatın kesinlikle 5 bin dolar altında olması beklenmiyor.