reklamı kapat

POPÜLER

IKEA Robot

IKEA mobilyalarını birleştirebilen robot sistemi [Video]

IKEA mobilyalar biliyorsunuz parçalanmış şekilde kutudan çıkıyor. Bu sayede birçok ürünün kutu boyutlarını azaltan firma, montaj işlemini kişilere bırakıyor. İşte bu montaj işlemi çoğu kişiye gerçekten oldukça zor geliyor. Ancak karşımızda bunu yapabilen bir robot sistemi bulunuyor.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen sistem, görebileceğiniz üzere iki robot koldan oluşuyor. İki kolun bir arada çalışması için özel bir algoritma oluşturan araştırmacılar, bu sayede insanlar için kabus haline gelen montaj sürecini robotlara yaptırıyor. Şimdilik bir sandalye montaj edebilen bu ikili, bunu sadece 20 dakikada tamamlayabiliyor. Bu sürenin 8 dakika 55 saniyelik kısmı montaj için kullanılırken, 11 dakika 21 saniyelik bölüm ise montaj hesaplamasıyla geçiyor. Sonuçta yavaş da olsalar sandalyeyi kurabilen robotlar, elbette gelişmiş sistemler kullanıyor. Burada merkezi üç boyutlu kamera oluşturuyor. Parçaların üç boyutlu fotoğraflarını çeken bu kamera, bir harita oluşturarak süreci planlıyor. Özel sensörler yardımıyla parçalara zarar vermeden montaj yapabilen robot kollar, sürece oldukça hassas davranıyor.

IKEA Robot

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot sistemi daha da gelişmiş hale gelecek

Yapılan açıklamaya göre sistem yapay zeka temelinde ilerliyor. Burada sistemin ilerleyen süreçte IKEA montaj kılavuzuna bakarak montaj yapabilir hale gelmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda yapılmış ürünlerden de öğrenebileceği belirtilen sistem, IKEA’dan çok robotların yapabildiği göstermek adına büyük önem arz ediyor. Elbette evlerimize girmeyecek bu robotlar, üretim hatlarını gerçek anlamda değiştirebilecek gibi duruyor.

Video