reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Trafik polisleri polis robot

Trafik polislerine özel hazırlanan çok ilginç robot sistemi [Video]

Trafik polisleri, zaman zaman normal polislerden daha çok risk altında kalıyor. İşte bunun için hazırlanan bir robot, mutlak güvenlik sağlıyor.

Advertisement

Trafik polislerinin özellikle çevirme durumlarında işi oldukça zor. Çevirme sonrasında araçların yanına gelen polis memurları, burada büyük bir riskle karşı karşıya geliyor. Çünkü otomobilin içerisindeki kişilerin silah ya da bıçak taşıyıp taşımadığı uzaktan görülemiyor ve ceza yememek adına saldırı yapan çok kişi bulunuyor. Bu sorun özellikle bireysel silahlanmanın çok yüksek olduğu Amerika’da görülürken, geliştirilen bir robot bu hayati riski ortadan kaldırıyor. Polis aracına yerleştirilebilir şekilde tasarlanan bir ray sistemi kullanan robotik sistem, kontrol için durdurulan araca polis memurunun değil robotun gitmesine imkan tanıyor. Burada kendi kendi çalışan bir robottan bahsetmiyoruz. Çevrilen aracın arkasına yanaşan polis memuru tarafından kontrol edilen sistem, bünyesinde bir kamera taşıyor. Bu kamera ile sürücü ile polis görüntülü ve sesli olarak iletişim kurabiliyor. Kamera üzerinden ehliyet / belge kontrolü yapabilen sistem, yukarıdaki videoda sorunsuz olarak çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trafik polislerine özel bu robot sistemi hayata geçer mi?

Şimdilik biraz zor görünüyor. Çünkü bu tarz bir sistemin araçlara entegre edilmesi ve farklı hava şartlarında sorunsuz kullanılması oldukça zor görünüyor. Yine de mantık olarak süreci yavaşlatacak olmasına rağmen güzel duran sistem, birçok hayatı kurtaracak bir noktada yer alıyor. Eğer verilen bilgiler doğruysa her yıl 4.888 polis saldırıya uğruyor, 11 polis de bu tarz durumlarda hayatını kaybediyor.