reklamı kapat

POPÜLER

Çin yapay zeka
Çin yapay zeka
Çin yapay zeka

Çin, yapay zeka tarafından yönetilen insansız polis istasyonu hazırlığında

Dünyanın en kabalık ülkesi Çin, “insansız” işlemler konusuna ilginç şekilde çok büyük önem veriyor. İnsanların dışında olduğu birçok proje gerçekleştiren ülke, şimdi de yapay zeka tarafından yönetilen insansız polis istasyonu yapıyor.

Resmi olarak duyurusu yapılan ve yapay zeka tarafından işletilecek polis istasyonu, herhangi bir çalışana sahip olmayacak ve herhangi bir polis memuru tarafından yönetilmeyecek. Daha çok trafik işleri için tasarlandığı söylenen merkez, Tencent tarafından geliştirilen sistemle içeriye giren kişilerin yüzünü tanıyacak. İnsan olmayacağı için 7 gün 24 saat açık olacak polis merkezi, birçok işlemin çok daha hızlı halledilmesine imkan tanıyacak. Resmi donanımlar sayesinde online sistemlerden de daha güvenli olması beklenen merkez, resmi kurumların zaman alan işleyişini tarihe gömecek gibi görünüyor.

Çin, yapay zeka konusunda ciddi çalışmalar yapıyor

Geleceği iyi gören ülke, halkını görmek için AI sistemlerinden yararlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan haberlere göre ülke sınırları içerisinde şu an milyonlarca güvenlik kamerası bulunuyor. Özel bir yapay zeka yazılımı üzerinde çalışan sistem, yüz tanıma gerçekleştirebiliyor. Bunu suçluları ya da trafik kurallarını ihlal edenleri yakalamak için kurduğunu belirten ülke, bakıldığı zaman herkesi anlık olarak izleyebiliyor. Gelecek bu alanda görülürken, artık kişisel mahremiyetin hiçbir önemi bulunmuyor.