reklamı kapat

POPÜLER

Ford’un sürücüsüz polis arabaları için aldığı yeni patent tedirginlik yarattı

İlk detayları ortaya çıkan patent görselleri, Ford sürücüsüz otomobil teknolojisinin polis araçlarına olan yansımasıyla ilgili bilgi içeriyor.

Sürücüsüz araç testleriyle zaman zaman gündeme gelen Ford, bu konuda bir ilk olarak sunmak istediği teknolojiler için işini hiç de şansa bırakmak istiyormuş gibi gözükmüyor. Geçtiğimiz süreç içerisinde de birbirinden fantastik projeler ve patentlerle gündeme gelen markanın ortaya çıkan yeni başvurusu da öncekilerini aratmayacak türden. Bu kez robotik polis araçları üzerine tasarladığı bir teknolojinin patent başvurusuyla radarımıza takılan Ford, artık polisleri de araç içerisinde “gereksiz” hale getirebilir. Hele ki aracın bizzat kendisi takibi ağaçların arkasına saklanarak yapabiliyorken.

Kontrol yapay zekada

Proje içerisinde diğer üreticilerin de merkezinde olan yapay zeka teknolojisine yer verdiğini gördüğümüz Ford, gelecek nesil polis arabalarında görevlerde kullanma amacıyla hız tespit cihazları ve kameralara yer veriyor. Burada kilit noktayı ise yapay zeka oluşturuyor çünkü henüz bir takip sırasında kendisini bir ağacın arkasına saklamayı akıl eden bir teknoloji söz konusu değil. Plana göre yapay zeka desteği ile birbirleri ile koordineli çalışan araçlardan birisi ihlal tespit ederse aktif yapıda olan polisi arabası, bilgilendirilip takip için harekete geçiyor. İlk adımda kulağa hoş gelse de bunun bir adım ilerisinde de böylesine yetkiye sahip araçların sivil araçları da otomatik olarak kontrol edebileceği senaryosu var ve bu pek de içimizi rahatlatan bir durum değil. Şimdilik kullanımıyla ilgili herhangi bir planlama bilgisi bulunmayan projeyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.