reklamı kapat

POPÜLER

Ford’dan Batman’i gerçeğe dönüştüren patent; otomobil içerisinden çıkan motosiklet!

Bilim kurgu filmlerinin gerçek hayata yansıması olarak nitelendirebileceğimiz bir patentle gündeme gelen Ford, herkesi heyecanlandırmayı başarmış gibi gözüküyor.

Otomobil içerisinde içme suyunun üretilmesi direksiyon ve pedalların sökülebilmesi gibi fantastik patent projeleriyle aralıklarla gündemimize gelen Ford, bu kez işin çıtasını fazlasıyla kaçırmış gibi gözüküyor. Patent ofisine olan başvurusunun geçtiğimiz yıl içerisinde yapıldığı ortaya çıkan yeni projede, bizleri otomobillerinin içerisinden ayrılabilen bir motosiklet bekliyor. Detaylarını duyduğumuz ilk andan itibaren akıllarımıza Batman’in yetenekli aracı Batmobile‘ı getiren bu hamlenin detayları da en az kendisi kadar ilginç. Bunu bir fantezinin ötesine taşımak isteyen Ford’un hemen her parçayı ince ince düşündüğünü de ilk adımda sizlerle paylaşalım.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl çalışacak?

Motosikleti tamamen elektrikli olarak tasarlayan Ford mühendisleri, otonom sürüş teknolojisinin de içerisinde olacağının altını çiziyor. Teorik olarak erişebileceği hız ve menzil gibi değerleri şimdilik paylaşılmayan bu motorun araç içerisinden ayrılacağı nokta ise merkez konsol olacak. Ön bölümde, otomobili ikiye ayıran yapının oturma bölümün sele olarak tasarlanması da şu aşamada dikkat çekiyor. Yoğun trafik anlarında kullanıcıların araç içerisinden çıkarak yollarına motosikletle devam edebilmesine olanak tanıyabilecek olan bu projenin hayata geçirilip geçirilmeyeceği pek net değil. Lakin böyle bir şeyin ciddi anlamda düşünülüp patent olarak alınması bile gelecek için bizleri fantastik işlerin beklediğine işaret ediyor. Siz de bu tasarımla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.