reklamı kapat

POPÜLER

Ford’un sürücüsüz otomobilleri sinema salonuna dönüşüyor

Sürücüsüz otomobil teknolojileri geliştirilmeye devam ederken, yapay zekanın yönettiği bir aracın insan yönetimindeki bir araçtan çok daha güvenli olduğu fikri gücünü gittikçe artırıyor. Bu konuda çalışmalarını sürdüren Ford, otomobilin ön camına artık gerek olmadığını düşünmüş olacak ki geçen haftalarda ön camı sinema perdesine çevirmeyi sağlamakla ilgili bir patent aldı.

Ford’un yeni aldığı patentte otomobil hareket halindeyken resmen bir sinema salonuna dönüşüyor. Araç otonom modda giderken projeksiyonla otomobilin ön camına yansıtılan medya içerikleri ve hareket ederek yolculara seyir keyfi yaşatan koltuklar dikkat çekici. Otomatik moddan çıkıldığında ise projeksiyon kayboluyor. Sinema izlemeye devam eden yolcular için ikinci bir ekrana yansıtılma yapılırken ön cam tekrar sürücüye kalıyor.

ford patent
Elbette bir noktada sürücüsüz otomobil teknolojisinin araç içindekileri uzun uzun film izlemeye itecek kadar rahat ettireceği ön görülebilir ama projeksiyonun ön camı tamamen kaplaması ne derece güvenli hissettirir, orası tartışmalı. Fakat Forbes‘a konuyla ilgili yorum yapan bir Ford sözcüsünün de belirttiği gibi patent başvuruları, yenilikçi fikirlerin güvence altına alınmasını amaçlayan girişimler. Mutlaka yeni iş şekilleri veya üretim planlarını yansıtmaları gerekmediği gibi bu fikirlerin pratikte uygulamaya konulacağını da garanti etmiyor.