reklamı kapat

POPÜLER

Ford sürücüsüz otomobilini zifiri karanlıkta test etti [Video]

Sürücüsüz otomobiller her geçen gün gelişip trafiğe çıkmaya daha yakın hale geliyor ancak hala katetmeleri gereken epey mesafe, geçmeleri gereken onlarca test var. Sürücüsüz otomobil çalışmalarına tam gaz devam eden Ford da bu anlamda önemli bir testi daha başarıyla geride bırakmış durumda.

Ford Fusion modellerinde denediği sürücüsüz özelliğini daha önce karda, yağmurda, arazi koşullarında deneyen Ford bu kez işleri bir adım daha ileri götürerek otomobili zifiri karanlıkta test etti. Bu, Ford Fusion’ın karşılaştığı en zor testlerden biriydi zira otomobilin kendi kendine gitmesini sağlayan en önemli donanımlarından biri, yani kamerası devre dışıydı. Zifiri karanlıkta işlevini yitiren kamera yerine radar ve LiDar sistemlerine güvenmek zorunda olan otomobil, özellikle Ford’un gelişmiş LiDar sistemi sayesinde bu zorluğun da üstesinden geldi.

Yolu lazerlerle tarayan LiDar sistemi, 3D haritalamanın da yardımıyla zifiri karanlık Arizona çöllerinde yoluna devam etmeyi başardı. Ford böylece düşük ışık koşullarında da otomobilin sorunsuzca kendi kendine gidebildiğini kanıtlamış oldu.