reklamı kapat

POPÜLER

Velodyne
Velodyne
Velodyne

Velodyne, sürücüsüz otomobiller için tanıttığı 128 lazerli LiDAR sensörüyle geleceğe adım atıyor

Ford, Mercedes, Bing, Volvo ve DJI gibi firmalar ile çalışan Velodyne, sürücüsüz otomobiller için yeni geliştirdiği 128 lazerli LiDAR sensörünü tanıttı. Bunun sayesinde sürücüsüz otomobiller çok daha yetenekli hale gelecek.

Advertisement

VLS-128 model isimli sensörü detaylandırmadan önce LiDAR sensörlerin ne olduğunu açıklamakta fayda var. LiDAR sensörler, ortama gönderdikleri lazer darbeleriyle çevredeki nesne ya da yüzeylerin uzaklığını belirleme noktasında görev yapıyor. Radar teknolojisinden farklı olarak radyo dalgaları yerine lazer kullanan bu ürünler, lazer miktarı arttıkça etrafını daha yüksek çözünürlükte görüyor. İşte Velodyne‘in yeni çözümü bu noktada fark yaratıyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere bünyesinde 128 kanal yani lazer bulunan VLS-128, bu sayede otomobilin / bilgisayar sisteminin çevresini daha detaylı görmesini sağlıyor. Bu noktada daha önceki çözümden 10 kat daha güçlü olduğu belirtilen sensör, 300 metre içerisinde yer alan her şeyi hiç olmadığı kadar detaylı çözümleyebiliyor. Eskiye oranla daha kompakt olmasıyla da fark yaratan LiDAR sensör, seviye 5 (tamamen sürücüsüz) süreci için çok büyük arz ediyor.

Velodyne VLS-128 geleceğe bir adım daha yaklaştırıyor

Şu an testleri yapılan birçok otonom aracın içerisinde şirketin geliştirdiği LiDAR sensörler yer alıyor. Bu açıdan alanda çok büyük bir tecrübesi bulunan Velodyne, VLS-128 ile herkesi hayal edilen sürücüsüz geleceğe bir adım daha yaklaştırıyor. Gösterilen örneklerde gerçekten çok büyük artış getirdiği görülen sensör, sürücüsüz araçları bize en yakın hale getirecek gibi duruyor.