reklamı kapat

POPÜLER

Ford’un sürücüsüz otomobili zorlu kış koşullarına karşı [Video]

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda yaptığımız haberde Ford’un sürücüsüz otomobil testlerine başlamaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. Ford yaptığı açıklamada testlerin 2016 itibarıyla başlayacağını ve 10 yıllık bir süreci kapsayacağını belirtmişti. Yapılmaya başlanan bu testlerden ilk video yayınlandı.

Karlı zeminde sürücüsüz otomobille yapılan ilk test olan bu testte Ford’un otomobilinin zorlu hava koşullarında bile ne kadar düzgün bir şekilde manevra yapabildiğine dikkat çekiliyor. Ford’dan Jim McBride’ın yaptığı açıklamaya göre Amerika’daki nüfusun yüzde 70‘lik bölümü devamlı olarak kar yağışı alan bölgelerde yaşıyor. Bu nedenle de sürücüsüz otomobillerin bu koşullarda güvenli bir şekilde kullanılabilmesinin önemli olduğu belirtiliyor. Ford’un otomobilinin üzerinde bulunan sensörler sayesinde çevre devamlı olarak taranıyor ve alanın 3D haritası çıkarılıyor. Böylece her zaman en iyi yol çizgisini takip ediyor ve herhangi bir sorun yaşamıyor.

McBride’ın söylediğine göre otomobilin yetenekleri bununla da sınırlı değil. Yoğun kar yağışını algılayabilen otomobil, yola devam etmenin güvenli olup olmadığına karar verebiliyor. Örneğin çok fazla kar yağışı varsa bir süreliğine duraklayabiliyor ve uygun koşullar sağlandığında yola devam ediyor. Henüz testlerinin başında olmasına rağmen yapabildikleri oldukça etkileyici olan Ford’un sürücüsüz otomobilinin gelecekte neler yapacağı merakla bekleniyor.

YORUMLAR