reklamı kapat

POPÜLER

Uber’in sürücüsüz otomobilinin başı dertten kurtulmuyor

Sürücüsüz otomobil geliştiricileri arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. Uber de rakiplerine yetişebilmek için devamlı olarak testler yapmaya devam ediyor. Ancak gelen bilgilere bakılırsa Uber’in testlerden aldığı sonuçlar pek de parlak değil.

Belirtilenlere göre şirketin 43 adet sürücüsüz otomobili toplamda 30 bin kilometreden fazla yol katetmiş durumda. Bu mesafenin oldukça iddialı olduğunu söylemek mümkün. Ancak ayrıntılara girdiğimizde Uber’in sürücüsüz otomobillerinin sorunlarla boğuştuğu anlaşılıyor. Yaklaşık her 1,5 kilometrede bir sürücüsüz sistemin yeterli gelmediği ve sürücünün müdahale etmesi gerektiği belirtiliyor. Sürücüsüz otomobillerin yetersiz kalmasının nedeni olarak birkaç başlıca sorun gösteriliyor. Otomobillerin navigasyonunun yeterince iyi olmaması nedeniyle yollarda sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Ayrıca bazı yollarda şerit çizgileri yeterince net olarak algılanamadığında yine sürücünün müdahalesinin gerektiği ifade ediliyor. Sürücüsüz otomobil sistemi bu gibi durumlarda dönmesi gereken sapağı kaçırabiliyor ve kötü hava koşullarında sorunlar yaşıyor.

Açıklamalara bakılırsa Uber’in otomobilleri bu sorunlar nedeniyle herhangi bir kazaya karışmış değil. Bu iyi bir haber. Fakat Uber sürücüsüz otomobillerini gerçekten yollara çıkarmak istiyorsa tüm bu sorunların üstesinden gelmesi bekleniyor. Sürücüsüz otomobil konusundaki dişli rakibi olan Google ile dava aşamasında olan Uber’in Google’ın çalışmalarını izinsizce çaldığı ileri sürülüyor. Eğer dava Uber aleyhine sonuçlanırsa sürücüsüz otomobil çalışmalarının daha da kötüye gidebileceği söyleniyor. Uber’in tüm bu sorunları nasıl aşacağını hep birlikte göreceğiz.