reklamı kapat

POPÜLER

Dubai polisi trafik ihlallerini önlemek için Google Glass kullanmaya başladı

Google Glass‘ın kullanım alanının genişliği hem cihazın işlevselliği hem de geniş bir coğrafyada kullanılmasıyla ilgili. Batı dünyasından coğrafi olarak uzakta olsa da, oldukça gelişmiş bir şehir görünümünde olan Dubai‘deki yeni bir uygulama Google Glass’ın ABD ve Avrupa dışında da kullanılabileceğinin bir göstergesi.

Dubai polisinin Gulf News’e yaptığı açıklamada şehirdeki trafik polisinin trafik ihlalleriyle başa çıkabilmesi için Google Glass’tan yararlanmasının hedeflendiği belirtildi. Dubai polisi tarafından test edilmeye başlanan Google Glass için şimdiden özel iki uygulama geliştirilmiş bile.

Trafik ihlalinde bulunanların anlık fotoğraflarını çekip yüklemeyi sağlayan bir uygulamanın yanında başka bir uygulama araç sahiplerini plakalar üzerinden kolayca tespit etme olanağı tanıyor.

Dubai polis teşkilatının akıllı servislerden sorumlu genel direktörü Halit Nasır El Razıki, test aşamasının başarıyla sonuçlanması halinde söz konusu teknolojiyi daha geniş bir alanda uygulamayı planladıklarını belirtti. Özel uygulamalar aracılığıyla polisler veri tabanındaki görüntülerin içerisinde arama da yapılabilecek. ABD’de de halihazırda bazı şehirlerde yine polis tarafından kullanılan Google Glass’ın önümüzdeki dönemde daha çok şehirde kullanılmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri gibi gelişmiş bir ekonomisi olan fakat bireysel özgürlükler açısından benzer bir yetkinliğe sahip olamayan bir ülkede Google Glass gibi yüksek teknolojili bir cihazın polis tarafından kullanılmasının oluşturacağı sonuçlar ise ayrı bir merak konusu.

YORUMLAR