reklamı kapat

POPÜLER

Japon uzay aracı hayabusa 2 ryugu
Japon uzay aracı hayabusa 2 ryugu
Japon uzay aracı hayabusa 2 ryugu

Tam 280 milyon kilometre uzaktaki uzay aracı Hayabusa 2’den tarihi başarı

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen uzay aracı Hayabusa 2, kısa süre önce tarihi bir başarıya imza attı.

Hatırlarsınız Hayabusa 2 geçtiğimiz aylarda Ryugu asteroidine ulaşmıştı. Ryugu asteroidinde araştırma amaçlı örnek toplamak üzere tasarlanan Hayabusa 2, bu esas görevi için büyük adımı atmış durumda. Resmi olarak açıklandığı kadarıyla uzay aracı Ryugu üzerine iniş yapmış ve yüzeye ateşlediği “tantalum’dan üretilen kurşun (Video altta)” ile gerekli örnekleri almayı başarmış. Burada toplanan örneklerin güneş sisteminin oluşumu hakkında çok önemli bilgiler sunacağı tahmin ediliyor. Ancak bu verilere ulaşmak için Hayabusa 2’nin geriye dönmesi gerekiyor. Eğer bir sıkıntı olmazsa 2020’nin sonlarında dünyaya dönmesi beklenen uzay aracı, sadece Japonya için tüm bilim dünyası için büyük önem arz ediyor. Dünyadan yaklaşık olarak 280 milyon km uzaktaki bir asteroid üzerine ulaşmak ve bundan örnek alabilmek, insanoğlunun geldiği seviyeyi de gözler önüne seriyor.

https://twitter.com/jasonrdavis/status/1098714315790532608

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayabusa 2’nin Ryugu başarısı uzay madenciliği için de önemli

Daha önce de söylediğimiz gibi şu an çok fazla üstüne durulmuyor ancak karşımızda uzay madenciliği için gerçekten büyük bir adım karşımızda bulunuyor. Sadece Ryugu için 83 milyar dolarlık bir değerden bahsediliyor. Daha önce söylediğimiz üzere asteroidler üzerinde gerçekten değerli madenler bulunuyor. Bunları toplayabilecek teknolojiler ve ülkeler geleceği değiştirecek gibi görünüyor.

İlgili Video