reklamı kapat

POPÜLER

Hayabusa 2 ryugu uzay aracı bomba
Hayabusa 2 ryugu uzay aracı bomba

Hayabusa 2 uzay aracı, 280 milyon kilometre uzaktaki Ryugu asteroidine “bomba” bıraktı!

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen uzay aracı Hayabusa 2, kısa süre önce büyük bir hamle daha gerçekleştirdi.

Tam 280 milyon kilometre uzakta yer alan Ryugu asteroidinde araştırma amaçlı örnek toplamak üzere tasarlanan Hayabusa 2, geçtiğimiz ay içerisinde Ryugu üzerine iniş yapmış ve yüzeye ateşlediği “tantalum’dan üretilen kurşun” ile ufak örnekler almayı başarmıştı. Şimdi ise daha büyük bir adım atıldı. Kısa süre önce Ryugu üzerine Hayabusa 2 ile Small Carry-on Impactor (SCI) adı verilen içi plastik patlayıcı dolu bir hazne bıraktı. Uzay aracı asteroidin öbür tarafına ulaştığı zaman ateşlenecek bu patlayıcı ile, asteroid üzerinde yaklaşık olarak 10 metrelik bir krater açılması amaçlanıyor.

Projenin başarıya ulaşıp ulaşmadığını nisan ayın sonunda öğreneceğiz açıklamasını yapan araştırmacılar, bu patlama ile Dünya’ya getirmek amacıyla büyük miktarda örnek toplamayı amaçlıyor. Eğer bir sıkıntı olmazsa 2020’nin sonlarında dünyaya dönmesi beklenen uzay aracı, sadece Japonya için tüm bilim dünyası için büyük önem arz ediyor. Dünyadan yaklaşık olarak 280 milyon km uzaktaki bir asteroid üzerine ulaşmak ve bundan örnek alabilmek, gerçekten büyük hayranlık uyandırıyor. Bu veriler ile güneş sisteminin oluşumuna yönelik önemli verilerine elde edilmesi amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayabusa 2 uzay aracı, Ryugu başarısıyla geleceğe yönelik başka bir sürecin sinyalini veriyor

Daha önce de söylediğimiz gibi şu an çok fazla üstüne durulmuyor ancak karşımızda uzay madenciliği için gerçekten büyük bir adım karşımızda bulunuyor. Sadece Ryugu için 83 milyar dolarlık bir değerden bahsediliyor. Daha önce söylediğimiz üzere asteroidler üzerinde gerçekten değerli madenler bulunuyor.

İlgili Video