reklamı kapat

POPÜLER

Hayabusa 2

Hayabusa 2

Hayabusa 2

Hayabusa 2, Ryugu'ya yaklaşırken kendi gölgesini de fotoğrafladı

Hayabusa 2

Ryugu'da araştırma yapan Rover 1A ve Rover 1B

Hayabusa 2

Ryugu'dan gelen örnek fotoğraf

Hayabusa 2

Ryugu'dan gelen örnek fotoğraf

Japon uzay aracı Hayabusa 2’den tarihi başarı 

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen uzay aracı Hayabusa 2, kısa süre önce tarihi bir başarıya imza attı. 

Ryugu asteroidinde araştırma amaçlı örnek toplamak üzere tasarlanan Hayabusa 2, üç yılı geçen yolculuğun ardından hedefine başarılı şekilde ulaştı. Ryugu’ya emin adımlarla yaklaşan ve fotoğraflar paylaşan uzay aracı, Rover-1A ve Rover-1B isimli keşif araçlarını asteroide bıraktı. Sorunsuz şekilde yüzeye iniş yapan ve çektikleri ilk fotoğrafları Dünya’ya göndermeye başlayan bu deneysel araçlar, açıklandığı kadarıyla asteroidin farklı bölümlerini inceleyecekler. Burada hem Dünya’dan kontrol edilebilecek hem de otonom olarak görev yapacak Rover 1A ve Rover 1B, silindirik şekilde ve birçok gelişmiş sensör / kamera ile donatılmış durumda. Bu tarihi başarının merkezinde daha önemli bir görev daha bulunuyor. Ana gemi Hayabusa 2’nin, yüzeyde patlayıcı ile açacağı kraterden toplanan örnekler ile 2020’nin sonlarında dünyaya dönmesi bekleniyor. Bundan elde edilecek verilerin birçok konuda kilit detaylar vereceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayabusa 2 gerçekten önemli bir adım attı

Bu başarıyla dünyada bir ilke imza atan Japonya, haklı olarak süreçten büyük gurur duyuyor. Ayrıca bu başarının arkasında bilimsel yanında ticari amaçlar da yatıyor. Şu an çok fazla üstüne durulmuyor olsa da uzay madenciliği için gerçekten büyük bir adım karşımızda bulunuyor. Sadece Ryugu için 83 milyar dolarlık bir değerden bahsediliyor. Asteroidler üzerinde gerçekten değerli madenler bulunuyor.

İlgili Video

Uzay aracının izlediği adımları gösteren video