reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV

ÖTV indirimi geldi! Durma noktasına gelen satışlar için sürpriz hamle

Otomobil pazarındaki düşündüren satış rakamları devlet kaynaklarından gelen yeni ÖTV düzenlemesiyle birlikte tekrar harekete geçecek mi?

Yaşanan kur dalgalanmalarının önümüze çıkarttığı sonuçlardan birisi olan zamlar elektronikten başlayıp pek çok alanda tüketicileri etkiledi. Otomobil piyasasının da hatırı sayılır oranda üzerine düşeni aldığı bu gelişmelerin ardından kısa süre önce açıklanan rakamlar, gerek binek gerekse ticari araç satışlarının durma noktasına geldiğini gösteren tabloyu koydu önümüze. Her ne kadar bu süreç içerisinde kampanya ve hurda indirimi gibi teşvikler olsa da, gelinen nokta kullanıcıları daha çok ikinci el satışlarına itiyordu. Konuyla ilgili atılacak hamle merak edilirken, daha önce detayları yansımamış sürpriz bir vergi indirimi hamlesi devreye sokuldu. Resmi Gazete’de yayınlanarak ivedilikle yürürlüğe giren kararla birlikte ÖTV matrahının yeniden düzenlendiğini ve bazı modellerde indirimlerin yer aldığını görüyoruz.

Düzenlemenin detayları

Alınacak olan otomobillerin içerisine vergilerinin katılmadığı ham fiyatları üzerinden yapılan hesaplamada alt ve üst sınırın elden geçirildiğini görüyoruz. Bu da bazı otomobillerin esneyen limitlerle alt kademeye geçerek daha ucuz olacağı anlamına geliyor elbette. Rakamlara göre bahsetmekte olduğumuz bu modeller için belirlenen vergi bedeli, bir önceki haline göre yüzde 10 gibi hatırı sayılır bir oranda düşüş göstermiş durumda. Motor 1.600cc ve altında olan ve vergisiz fiyatı 70.000 TL’yi geçmeyen araçlar için yüzde 45, aynı motorun 70.000 ile 120.000 TL arasında olanları içinse oran yüzde 50 olarak belirlenmiş durumda. Vergisiz fiyatı 120.000 TL’yi aşan üst limitte ise yüzde 60 gibi bir ÖTV alınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tabi ki işin içerisinde daha üst hacimlerdeki modeller de var. Burada ise 1.600cc üzerinde olup 2.000cc’yi geçmeyen araçlar için 100.000 TL’den 170.000 TL’ye çıkış söz konusu. Vergisiz fiyatı 170.000 TL ve altındaki araçlardan yüzde 100, 170.000 TL üzerindeki araçla içinse yüzde 110 ÖTV alınacak. 2.000cc üzeri araçlarda yüzde 160 ÖTV alınmaya devam edilmesi de düzenlemenin dikkat çekenleri arasındaydı. Elektrikli modeller ise 50 kW ve 100 kW motor güç aralıklarına göre yüzde 45’ten başlayıp yüzde 110’a kadar değişim gösteren vergilerle karşı karşıya.