reklamı kapat

POPÜLER

ötv indirimi otomobil

ÖTV indirimi sektöre yaramadı, piyasa durma noktasına geldi

Geçtiğimiz ay yapılan ÖTV matrahlarında değişiklik sonrası otomobil piyasasında hareketlenme bekleniyordu. Ancak görünüşe göre öyle olmadı.

Otomobil fiyatlarının durdurulamaz yükselişi sonrası bir çok otomobil vergi dezavantajına uğramaya başlamıştı. ÖTV’de bir üst dilime giren modeller, ek vergiler yüzünden çok daha pahalıya satılıyordu. Şikayetleri değerlendiren yetkililer ÖTV matrahında değişiklik yaparak sınırları yükseltmişti. Böylece bazı otomobiller ucuzladı. Sektörün de bundan olumlu etkilenmesi bekleniyordu ancak uzmanlara göre öyle olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satış danışmanı Mehmet Ertuğ konu ile ilgili“Sıfır ile ikinci el araçların fiyatları sürekli yükseliyor ve bu durum bize de yansıyor. Şu an kredi faizleri düşmediği için bu yansıma görülemiyor. Bu yansımaların görülebilmesi için devletimizden bu kredi faizlerinin indirilmesini rica ediyoruz. Eğer faiz oranları bir nebze indirilirse hem galeri sektörüne, hem de ekonomiye yansır. Şu an kredi faizi 1.90-2 gibi bir aralıkta olduğu için kimse sıfır araç alamıyor. İkinci el araçlara daha fazla ilgi oluyor.

ÖTV indirimi beklenildiği gibi piyasaya yansımadı

Vatandaşlar devletin sıfır araçlara yaptığı yüzde 25 indirimden dolayı ikinci el araçlarda da fiyatların düşmesini bekledi ama bu da olmadı. Örneğin vatandaş bayilere gittiğinde araç soruyor ve belli markalardaki araçlara indirim yapıldığını öğreniyor. Ama o bahsedilen araçlar da piyasada yok. 10 günden bu yana vatandaşlar indirim beklediği için piyasada durgunluk oluştu. Bir de 1 Temmuz itibarı ile kredi faizlerini yüzde 25, yüzde 50’ye kadar indirdikleri için bu da bizim sektörü etkiledi. Fiyatlar yine ufak ufak yükseliyor, fiyatlar düşmüyor” dedi.

İlginizi çekebilir