reklamı kapat

POPÜLER

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bakıma giriyor

İstanbul’a kötü haber; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bakıma giriyor

İstanbul trafiğinin bel kemiği olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için bakım ihalesi sonuçlandı. Köprü rekor bir süre ile bakıma alınıyor.

3 Temmuz 1988 yılında açılışı gerçekleştirilen ve o günden bu yana tüm İstanbul için hayati önem taşıyan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü adına bir bakım ihalesi duyurulmuştu. İhale sonucunda Makyol ve Japon IHI şirketi 508.3 milyon liraya görevi üstlendi. 900 gün sürecek bakım çalışmasında halatlardan asfalta kadar bir çok kalem değiştirilecek. Öte yandan İstanbul trafiğinin nasıl etkileneceği ise endişe konusu. Hatırlarsanız  1510 metre uzunluğundaki köprü 2013 yılında da ciddi bir bakıma alınmıştı ve trafik olumsuz etkilenmişti. 7 Şubat 2024’te tamamlanması beklenen bakım çalışmasının neden bu kadar uzun sürdüğü hakkında teknik bir açıklama yapılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Köprü bakımı uzun süre sorun yaratacak

Japon firma konu ile ilgili yaptığı açıklamada “2013 yılında gerçekleştirilen, “Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Büyük Onarım ve Yapısal Güçlendirilmesi İnşaat İşleri” sırasında FSM’de hasarlı askı kablolarının tespit edildi ve ciddi hasar gören kabloların bir kısmı acil olarak değiştirildi. Bu tespitin ardından köprünün tüm askı kablolarının genel denetimi yapıldı. Sonuç olarak Karayolları Genel Müdürlüğü köprünün tüm askı kabloları için askı kablo değişiminin gerekli olduğunu anladı ve projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.” ifadelerine yer verildi. Diğer makamlardan gelen açıklamalar ve güncel gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlginizi çekebilir

Yeni Hyundai Tucson