reklamı kapat

POPÜLER

Exynos W920

Giyilebilir cihazlara özel dünyanın ilk 5 nm’lik Exynos W920 işlemcisi detaylandı

Samsung’un geçtiğimiz ay duyurusu gerçekleşen Exynos W920 işlemcisinin detaylarını paylaştı. Sektördeki ilk 5 nm işlemci olma özelliğini taşıyan Exynos W920, yeni nesil giyilebilir cihazlar için gereken en güçlü ve en verimli performansı sağlıyor. Bu işlemci kısa bir süre önce tanıtılan Samsung Galaxy Watch 4 modellerinde de kullanılıyor.

İşlemci çift Arm Cortex- A55 çekirdeği ile yüksek performansın yanı sıra enerji tasarrufu da sunuyor. Arm Mali-G68 GPU ise bir önceki modele kıyasla yüzde 20 daha iyi bir CPU performansı ile on kat daha iyi grafik performansı sağlıyor. İşlemci iyileştirilmiş çekirdekleri ve performansı sayesinde özellikle giyilebilir cihaz ekranlarında uygulamaların daha hızlı açılmasına imkan tanıyor.

W920 işlemci ana CPU’yu çalıştırmak yerine, düşük güç tüketen özel ekran işlemcisi Cortex-M55’i etkinleştirerek bir önceki Exynos modeline kıyasla AOD modunda ekran güç tüketimini azaltıyor. İşlemci ayrıca, açık havadaki egzersizlerde hızı, mesafeyi ve yüksekliği takip edebilen (GNSS) L1 Küresel Navigasyon Uydu Sistemine de sahip.

Samsung, Exynos W920 işlemcisi hakkında açıklamada bulundu

Samsung Electronics Sistem LSI Pazarlama Birimi Başkan Yardımcısı Harry Cho, “Akıllı saatler ve giyilebilir cihazlar artık yalnızca gösterişli birer eşya değil. Akıllı saatler zinde, güvende ve güncel kalabilmemiz için yaşam tarzlarımızın bir parçası haline geldi. Exynos W920 işlemci sayesinde ileride geliştireceğimiz giyilebilir cihazlar, görsel anlamda cazip kullanıcı arayüzüne sahip uygulamaları çalıştırırken daha hassas bir kullanıcı deneyimi de sunacak.” diye konuştu.