reklamı kapat

POPÜLER

Orman yangını için önlem; akaryakıt istasyonlarına uyarı

Yeni tip dolandırıcılık; akaryakıt istasyonlarına ceza

Akaryakıt sektöründe yapılan oyunlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre tabela tutarsızlığı yapan istasyonlara ceza yağdı.

Bir akaryakıt istasyonuna gittiğinizde uygulanan fiyat tarifesini büyük tabelalar sayesinde görmeniz mümkün. Bu tabelalardan güncel olarak benzin, motorin veya LPG fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Ancak, Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, bazı şirketler bu tabelalara sattıklarından daha ucuz litre fiyatları yazmaya başladı. Örneğin indirim başlığı altında tabelada 6,50 TL/LT olan benzin fiyatını gerçekte 7,20 TL/LT liradan satıyorlar. Durumu fark eden yetkililer ise hemen önlem alamaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yapılan akaryakıt oyunu hakkında “Biz bunu yalnızca fiyat tabelası üzerinden basit bir algı oyunu ya da gayrı ahlaki bir pazarlama kurnazlığı olarak görmüyoruz. Bu aynı zamanda göz göre göre tüketicilerimizi kandırarak haksız kazanç elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz. Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayrı ahlaki yollara başvuranları elbirliği ile sektörümüzden temizleyeceğiz.” dedi.

Akaryakıt sektöründeki bu oyun güveni zedeliyor

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, “Halkı kandırmayı hedefleyen bu tabelalar esnaf ahiliğine sığmıyor. Bir istasyonun bile bir tüketicimizi bu şekilde yanıltması, kandırması sektörümüzdeki ticaretin güvenilirliğini zedeler. Sendika olarak ilgili firmalarla görüşerek bu tür olayların tekrar yaşanmaması adına gerekli girişimleri gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

T-Roc R