reklamı kapat

POPÜLER

Motorin

Benzin fiyatlarına yapılan büyük indirimden haberiniz var mı?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre beklenen büyük benzin indirimi yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), sosyal medya hesapları üzerinden bir dizi haber duyurdu. Buna göre beklenen benzin indirimi gerçekleşti. Açıklamalar şu şekilde; 27/09/2019 tarihinde geçerli olmak üzere benzinde 25 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı. Pompa fiyatlarına yansıyacak indirim sonrası İstanbul’da 7.11 olan benzinin litre fiyatı 6.87 TL’ye düşüyor. Ankara’da ortalama 7.20 TL’ye satılan benzinin litre fiyatı 6.96 TL’ye, İzmir’de ise 7.18 TL’den 6.94 TL’ye iniyor. Hatırlarsanız yaşanan küresel gelişmeler sonrasında yapılan zamlar sürücüleri oldukça üzmüştü. Benzine 35 kuruş motorine ise 12 kuruş zam yapılmış ve yapılan zamlar da pompa fiyatlarına yansımıştı.

Benzin fiyatları neden bu kadar artmıştı?

Son haftalarda akaryakıt fiyatlarında tüm dünya genelinde bir artış söz konusuydu. Bunun en büyük sebeplerinden biri geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’daki bir petrol rafinesine yapılan saldırıydı. Dünya petrol üretiminde büyük payı olan ülke yaşanan olayın arından üretimini yüzde 50 oranında azaltmıştı.  Suudi Arabistan’nın bu kararı dünya pazarına günde 5.7 milyon adet daha az varil girmesi anlamına geliyordu. Görebileceğiniz üzere bu çok büyük bir sayı. Tüm dünya üretimin yaklaşık yüzde 5’ine denk gelen bu düşüş sebebi ile akaryakıt fiyatları adeta tavan yaptırmıştı. Ham petrol fiyatı Körfez Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Varil petrolün anlık fiyatı 71.95$’ı görmüştü, bu da demek oluyor ki varil başına %19.5 oranında bir artış söz konusuydu.

İlginizi çekebilir

2020 Mitsubishi Pajero Sport ve öne çıkan özellikleri