reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Sürücülere müjde; akaryakıt fiyatlarına büyük indirim

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgilere göre akaryakıt fiyatlarına büyük bir indirim yapıldı.

Advertisement

Dünyada düşen petrol fiyatlarının ardından sürücülerin akaryakıt fiyatları üzerinde bir düşüş beklentisi oluşmuştu. Motorin ve benzin fiyatları dünya genelinde oldukça ucuzladı. Bununla beraber ülkemizde dolar kuru son zamanlarda yükleliş eğilimindeydi. Ancak Dolar/TL yaklaşık 5 kuruş gerileyerek 5.93 seviyelerine yaklaştı. Buna göre beklenen indirim yapılarak araç sahiplere mutlu bir haber verildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından yapılan açıklamalara göre motorin fiyatların toplamda 21 kuruşluk bir indirime gidiliyor. İstanbul’da ortalama 6.62 TL seviyesinden satılan motorin  6.41 altına gerileyecek. Benzin cephesinde ise indirim 23 kuruş olarak belirlendi. Böylece yine İstanbul’da 7.05 TL’den satılan benzin 6.82 seviyelerine geriledi. Peki indirimler direkt olarak pompaya yansıyacak mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatları için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda zaman zaman tekrar geri dönebilir. Örneğin son zamlar sonrası, artışın bir kısmı ÖTV miktarından karşılanmış ve pompaya yansımamıştı. Şimdi ise yapılan indirimler direkt olarak pompaya yansıyor çünkü devletin bir ÖTV alacağı yoktu.

İlginizi çekebilir

Tesla Model 3 çarpışma testi