reklamı kapat

POPÜLER

Yeni benzin ve motorin zamlarına yakından bakın

Akaryakıt fiyatlarına yapılan büyük zammın ertesi günü indirim geldi

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgilere göre akaryakıt fiyatlarına yapılan zammın ertesi günü indirim haberi geldi.

Dünyada düşen petrol fiyatlarının ardından sürücülerin akaryakıt fiyatları üzerinde bir düşüş beklentisi oluşmuştu. Motorin ve benzin fiyatları dünya genelinde oldukça ucuzladı. Yüzde 3’e yakın değer kaybeden Brent Petrol şu an 54.50 dolar seviyelerinde. Bununla beraber ülkemizde dolar kuru son zamanlarda yükleyiş eğilimindeydi.  6.15’i gören Dolar/TL oranı yaklaşık 4 kuruş gerileyerek 6.11 seviyelerine yaklaştı. Buna göre beklenen indirim yapılarak araç sahiplere mutlu bir haber verildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından yapılan açıklamalara göre benzinin fiyatların toplamda 10 kuruşluk bir indirime gidiliyor. Ancak ilginç olan kısım ise indirimden bir gün önce 16 kuruş zam yapılması oldu. İstanbul’da ortalama 6.89 TL seviyesinden satılan motorin  6.79 altına gerileyecek. Motorin cephesinden ise bir haber gelmedi. Peki indirimler direkt olarak pompaya yansıyacak mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatları için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda zaman zaman tekrar geri dönebilir. Örneğin son zamlar sonrası, artışın bir kısmı ÖTV miktarından karşılanmış ve pompaya yansımamıştı. Şimdi ise yapılan indirimler direkt olarak pompaya yansıyor çünkü devletin bir ÖTV alacağı yoktu.

İlginizi çekebilir

Tesla Model 3 çarpışma testi