reklamı kapat

POPÜLER

Motorin

Corona virüs petrol fiyatlarını vurdu; Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına indirim

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgilere göre tüm dünyayı kasıp kavuran Corona Virüs sebebi ile akaryakıt fiyatlarına indirim yapıldı.

Dünyada düşen petrol fiyatlarının ardından sürücülerin akaryakıt fiyatları üzerinde bir düşüş beklentisi oluşmuştu. Özellikle Corona Virüs sebepli olduğu düşünülen küresel endişe, petrol fiyatlarına da yansımaya başladı. Yüzde 4’e yakın değer kaybeden Brent Petrol şu an 49.95 dolar seviyelerinde. Buna göre beklenen akaryakıt indirimi yapılarak araç sahiplere mutlu bir haber verildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından yapılan açıklamalara göre benzinin fiyatları toplamda 34 kuruşluk,  motorin fiyatları ise 30 kuruş kadar düşecek. Ankara’da 06,42 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,11 lira, İstanbul’da 6,35 liradan 6,04 liraya ve  İzmir’de ise 6,44 liradan 6,13 liraya kadar gerilecek. Benzin fiyatlarına baktığımızda Ankara’da ortalama olarak 6,89 liradan satılan benzin litre 6,55 lira seviyelerine kadar düşecek. Bu fiyatlar İstanbul’da 6,80 liradan 6,46 liraya, İzmir’de cephesinde ise 6,90 liradan 6,56 liraya inecek. Peki Corona Virüs etkisi ile inen fiyatlar direkt olarak pompaya yansıyacak mı? 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatları için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda zaman zaman tekrar geri dönebilir. Örneğin son zamlar sonrası, artışın bir kısmı ÖTV miktarından karşılanmış ve pompaya yansımamıştı. Şimdi ise yapılan indirimler direkt olarak pompaya yansıyor çünkü devletin bir ÖTV alacağı yoktu. Görünüşe göre Corona Virüs petrol fiyatlarını indirmeye devam edecek.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu