reklamı kapat

POPÜLER

otogaz LPG

Otogaz (LPG) fiyatlarına gelen indirimden haberiniz var mı?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre Otogaz (LPG) fiyatlarında olumlu bir gelişme yaşandı.

Son haftalarda akaryakıt fiyatlarında tüm dünya genelinde bir düşüş söz konusuydu. Tüm piyasa kalemlerinde etkisi gösteren Corona Virüsü akaryakıt fiyatlarını da doğal olaral etkiledi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), sosyal medya hesapları üzerinden bir dizi haber duyurdu. Buna göre beklenen Otogaz (LPG) indirimi gerçekleşti.  EPGİS‘den yapılan açıklamada; “LPG otogaz’da 20 KRŞ/LT indirim gerçekleşmiştir. Mevcut Uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği indirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır.” denildi. Sonrasında ise bir açıklama daha yapılarak  “05/03/2020 tarihinde geçerli olmak üzere LPG Oto gaz’da 7 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir.” sözlerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otogaz (LPG) Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda tekrar geri dönmüştü. Benzin ve motorin dahil tüm akaryakıt çeşitlerinde hali hazırda uygulanan bu sistem devletin ÖTV kaybına neden olduğu için gelen indirimler direk olarak pompaya yansıtmayabiliyor. Vergi alacağı ile zamlar arasında bir çizgi tutturulması amaçlanıyor demek yanlış olmaz.

İlginizi çekebilir

Volvo XC40 Recharge Türkiye’ye ne zaman gelecek?