reklamı kapat

POPÜLER

Eşel Mobil sınırlarını zorluyor; motorin için yeni zam

Akaryakıt fiyatlarına gelen zam sonrası fiyatlar ne durumda?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre akaryakıt fiyatlarına sürücüleri üzecek bir müdahale daha geldi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile sürücüleri üzdü. 24 Aralık gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere  benzine 16, motorine 6 kuruş zam yapıldı. Buna göre Ankara’da ortalama 6,53 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,59 lira oluyor. Motorinin litresi İstanbul’da 6,48, liradan 6,54 liraya, İzmir’de 6,56 liradan 6,62 liraya yükseliyor. Fiyatlar serbest rekabet politikaları ve şehirlere dağıtım gibi başlıkların etkisi altında değişiklik gösterebiliyor. Benzinde ise durum daha vahim. Benzinin litresi İstanbul’da 6,87 liradan 7,03 liraya çıkıyor.  Bu da demek oluyor ki benzin Ankara’da 7,10, İzmir’de 7,12 liradan satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyat artışları pompa fiyatlarına yansımayacak

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistem. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumak. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Şimdi ise tekrardan devreye giriyor. EPGİS’den yapılan açıklama şu şekilde, “24/12/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Benzinde 16, Motorinde 6 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” Fiyatların sürücülerin direk olarak cebine yansımasının sebebi ise ÖTV oranının zamların tamamını karşılayamaması. Benzin için bu oran limitlerde iken motorin için henüz dolmuş değil. Örneğin, önceki gün yapılan 22 kuruşluk motorin zammı ÖTV’den karşılanarak pompa fiyatlarına yansımadı.

İlginizi çekebilir

Audi e-tron çarpışma testi