reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Benzin

Fiyatlar düşüyor; motorin fiyatlarına olumlu müdahale

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre motorin fiyatlarında beklenen indirimi yapıldı.

Advertisement

Geçtiğimiz günlerde değişen kur oranlarının ve dünyada artan petrol fiyatlarının ardından sürücüleri üzecek haberler gelmişti. Özellilkle Suudi Arabistan‘da yaşanan terör saldırısının etkili olduğu zamlar dünya genelinde sürücüleri rahatsız etmişti. Politik etkilerin normalleşmesi ile birlikte motorin fiyatlarında da indirime gidiyor. Ton fiyatı 610 dolarlara kadar çıkan motorinin fiyat etiketi 590 dolarlara kadar geriledi. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta benzin fiyatlarına da litre başına 25 kuruş gibi büyük bir indirim yapılmıştı. Motorin fiyatlarına ise toplamda 15 kuruşluk bir indirim yapılıyor. Ancak bunun 7 kuruş kadarı pompa fiyarlarına yansıyacak çünkü 8 kuruşluk bir kısım Eşel Mobil sistemi kapsamında ÖTV miktarı içinde kalmıştı. Akaryakıt fiyatları serbest rekabet politikaları ve şehirlere dağıtım gibi başlıkların etkisi altında değişiklik gösterebiliyor. Uzmanlara göre benzin fiyatlarında bir indirim beklenmiyor. Güncel gelişmeler ışığında benzin fiyatlarının en az bir hafta daha aynı kalacağı ön görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorin için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda zaman zaman tekrar geri dönüyor. Örneğin son zamlar sonrası, artışın bir kısmı ÖTV miktarından karşılanmış ve pompaya yansımamıştı. Şimdi ise yapılan indirimle birlikte devletin alacağı ÖTV miktarı düşüldükten sonra bir indirim yapılıyor.

İlginizi çekebilir

Tesla Model 3 çarpışma testi