reklamı kapat

POPÜLER

motorin

Motorin fiyatları hakkında sürücüleri sevindirecek gelişme

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre motorin fiyatlarında beklenen indirimi yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde değişen kur oranlarının ve dünyada düşen petrol fiyatlarının ardından sürücülerin akaryakıt fiyatları üzerinde bir düşüş beklentisi oluşmuştu. Motorin fiyatların dünya genelinde ton bazında yaklaşık 5 dolar ucuzladı. Bununla beraber ülkemizde dolar kuru yaklaşık 10 kuruş gerileyerek 5.70 seviyelerine yaklaştı. Buna göre beklenen indirim yapılarak araç sahiplere mutlu bir haber verildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından yapılan açıklamalara göre motorin fiyatların toplamda 6 kuruşluk bir indirime gidiliyor. İstanbul’da ortalama 6.55 TL seviyesinden satılan motorin  6.50 altına gerileyecek. Söz konusu 6 kuruşluk indirimin 1 kuruşunun devletin ÖTV alacağı olacağını hatırlatalım. Anlayacağınız pompaya yansıyan indirim 5 kuruş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorin için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda zaman zaman tekrar geri dönüyor. Örneğin son zamlar sonrası, artışın bir kısmı ÖTV miktarından karşılanmış ve pompaya yansımamıştı. Şimdi ise yapılan indirimle birlikte devletin alacağı  1 kuruşluk ÖTV miktarı düşüldükten sonra bir indirim yapılıyor.

İlginizi çekebilir

Tesla Model 3 çarpışma testi