reklamı kapat

POPÜLER

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı, sürücü zafer kazandı

ÖTV değişikliği sonrası beklenti; fiyatlar hemen düşmeyecek

Uzun zamandır beklenen ÖTV matrah değişikliği sonrası otomobil fiyatlarında düşüş bekleniyor. Konu hakkında bir uzman değerlendirmesi geldi.

Otomobil fiyatları bildiğiniz üzere özellikle son bir yıldır büyük artış gösterdi. Gerek artan kurlar gerek ise vergi düzenlemeleri otomobil fiyatlarını ciddi olarak etkiledi. Hal böyle olunca vergi dilimleri de adaletsiz bir hal almıştı. Yetkililer bu durumun farkında olacak ki otomobillerde uygulanan ÖTV matrahlarını değiştirdi. Yapılan değişikliğin ardından bir çok otomobilin fiyatı düştü. Uzmanlardan da konu hakkında kritik açıklamalar geldi.

Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Yüzde 80’lik ÖTV diliminde yer alıp fiyatı 320 bin TL olan bir araç bu güncellemeyle yüzde 50’lik ÖTV dilimine girip fiyatı 265 bin TL’ye inecek. Bu güncelleme bu düzenlemeden önce fiyatı 276 bin TL ile 320 bin TL arası olan araçları etkiliyor. Fiyatı 320 bin TL’nin üstündeyse indirim yok.

ÖTV değişikliği sonrası düşüş hemen olmayacak

Yerli üretim araçların çoğu yüzde 80’lik ÖTV dilimine giriyordu. Güncellemeden önce B segmentinden araç satın alabilme gücü olanlar artık bir üst segmentteki C segmentindeki bazı modelleri satın alabilecek. Güncellemeyle birlikte bazı B segmenti satışları C segmentine kayacak. C segmentindeki tıkanıklık biraz olsun bazı modellerle aşılacak.

İkinci el araç fiyatlarına bu ÖTV matrah güncellemesinin hemen kısa vadede bir etkisi olmaz. Yani ikinci el araç fiyatları hemen düşmez. Zaten ikinci el fiyatlarındaki düşüş de -ki o da bazı modellerde- C ve B segmenti ikinci el araçlarda olur. O da bazı modellerinde. Ama fiyatların düşmesi hemen olmaz, iki ayı bulur, o da yüzde 2-3’ü geçmez.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca yüksek maliyetli ikinci el araç satın alana bayi ve galeriler, fiyatların düşmesiyle ellerindeki ikinci el araçlar sıfır fiyatlarından yüksek kalacak. Buna dayanamayacak olan bayi galeri ve esnaf fiyatları aşağı çeker ikinci elde. Gücü olan çekmez. 3-4 ay daha bekler ki tekrardan sıfır araç fiyatları yeniden yükselsin.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Elektrikli BMW araçları için tasarlanan fütüristik ses