reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

ÖTV matrah düzenlenmesi ikinci el otomobil pazarına nasıl yansıyacak?

Sıfır kilometre araçlarda dolaylı yoldan ciddi indirimleri getiren ÖTV matrah düzenlemesi, ikinci el otomobil pazarı için de hareketlilik sinyalleri barındırıyor.

Saatler önce Resmi Gazete üzerinden duyurusu gerçekleştirilen ÖTV düzenlemesi, dolaylı yoldan da olsa otomobillerde bir vergi indirimini beraberinde getirdi. Versiyonlara göre değişmekle birlikte 50 bin TL’yi aşan indirimlerin bizi beklediğimiz önümüzdeki süreç, sektör tarafından da ilk aşamada olumlu karşılanmış durumda. Sıfır kilometre araçlarda atılan bu adımın ikinci el otomobil pazarına da bir etkisini kısa vadede görmek mümkün olabilir. Sektörün önemli temsilcilerinden birisi ola Otomerkezi.net‘in CEO’su Ali Karakaş, bu süreçteki olasılıklar ve beklentiler hakkında açıklamalarda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV düzenlemesinin ikinci el pazarına aşamalı şekilde etki etmesi bekleniyor

Bu hamleyle birlikte ilk aşamada kullanıcıların bekleme odağında tepki vereceğin dile getiren Karakaş şunları söyledi;

Resmi gazetede yayımlanan ÖTV matrah dilimi düzenlemesiyle, yüzde 45’lik ÖTV matrah dilimi 80 bin TL’den, 92 bin TL’ye, yüzde 50’lik ise 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseltilmiş oldu. Aniden ortaya çıkan bu gelişmeyle ikinci el otomobil sektöründe birkaç günlük bir durağanlık yaşayacağımızı öngörüyoruz. Tüketicinin kararlarıyla ilgili tekrar fiyatları gözlemleyerek, matrah dilimlerde var olan otomobillere bir yönelme gerçekleşecektir. Ancak burada şu var: sıfır otomobil pazarında çip krizinin devam ediyor olması, tedarik problemlerinin var oluşu, matrahlara dahil olan ürün gruplarında indirim olarak ne kadar yansıyacağına dair şüphelerimiz var. Markalar yeni fiyat listelerini yayınladıktan sonra bu durum netleşmiş olacak.

150 bin-320 bin TL aralığındaki otomobillere yansıyacak bu indirimler 2 bin lira ile 50 bin TL arası değişecektir. Orta gelir grubuna olumlu yansıyacak ve fayda sağlayacak bu gelişme için otomotiv sektörü olarak teşekkür ediyoruz. İkinci elde spot ticareti yapanlar, 1-2 yaş arasında otomobil satanlar, bu indirimlerden olumsuz etkilenecek. 1-2 yaşındaki ikinci el otomobillerde yüzde 10-15 değer kaybını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Bunun dışında kalan otomobillerde maksimum yüzde 3-4 fiyat düşüşü beklentimiz var. Başta belirttiğimiz gibi bir hafta kadar durağan bir pazarla karşılaşacak, sonrasında ciddi bir hareketlilik göreceğiz.
.