reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil MTV

Beklenti karşılık buldu; otomobil pazarını rahatlatacak ÖTV indirimi duyuruldu

Sektör tarafından uzun süredir beklenen ÖTV indirim hamlesi matrahlar üzerinden atıldı. Pek çok modelin fiyatında ciddi düşüşler görülecek.

2020 yılını kasıp kavuran koronavirüs süreciyle birlikte döviz kurlarında yaşanan hareketlilik, Türkiye’de otomobil sahibi olmak isteyenlerin içinden çıkamadığı senaryolarla karşılaşmasına sebep oluyor. Her ay ortalama 10 bin TL zam gören iç pazardaki modeller aradan geçen zaman diliminde git gide alıcılarla arasını açarken, bu durumun paralelinde ikinci el araçların da radikal bazda fiyat artışlarına sahne olduğuna şahit olduk. Bir süredir sektör yetkililerinin yüksek sesle dile getirdiği ÖTV indirimi beklentileri, devlet tarafında nihayet karşılık buldu. Resmi Gazete‘de yayınlanan karar ile modellerin ÖTV matrahlarında dahil oldukları aralıklar da baz fiyat üzerinden yükseldi.

Karar kapsamında 45’lik ÖTV dilimindeki matrah limitinin 85 bin TL’den 92 bin TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Son kur artışlarıyla birlikte baz araçların bile artık dahil olmaya başladığı yüzde 50’lik ÖTV dilim matrah limiti ise 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseldi. Bu adımla birlikte B segment modellerin yanında C segmentte konumlanan giriş ve orta seviye donanımlı araçların da matrah güncellemesinden yararlanacağını söylemek mümkün. Hibrit otomobiller için de ciddi avantajlar bu matrah güncellemesiyle birlikte kullanıcıları bekliyor. Corolla ve Clio bu noktada ön planda olacak. Üreticilerin kısa süre içerisinde fiyatlarını güncellemesi beklenirken, ikinci el pazarına da belli paralelde indirim yansımalarını da görmek şaşırtıcı olmayacak.

2021 Toyota Corolla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV indirimi kararıyla ilgili araçlarda 50 bin TL’yi aşan avantajlar ortaya çıkacak

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın maddeleriyse şu şekilde;

Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler
-ÖTV matrahı 92 bin TL’yi aşmayanlar -yüzde 45
-ÖTV matrahı 92 bin TL’yi aşıp 150 bin TL’yi aşmayanlar – yüzde 50
-Diğerleri – yüzde 80

-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen ama 2000 cm3’ü geçmeyenler – yüzde 45
-Elektrik motoru olup motor gücü 50 kW’ı geçip, motor hacmi 1800 cm3’ü geçmeyenler – yüzde 45
-ÖTV matrahı 114 bin TL’yi aşmayanlar -yüzde 45
-ÖTV matrahı 92 bin TL’yi aşıp, 170 bin TL’yi aşmayanlar -yüzde 50
-Diğerleri – yüzde 80