reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Beklentiler ortak; ÖTV düzenlemesinin ikinci el otomobil pazarına etkisi sınırlı olacak

ÖTV matrahında yapılan düzenleme sınırlı modelleri etkilerken, ikinci el otomobil tarafına olan yansımaları da benzer ortan görülecek.

Advertisement

Geçtiğimiz haftanın otomotiv gündeminde üst sıralarda yer alan ÖTV matrah düzenlemesiyle, araçların belirli versiyonlarında fiyat bazında gerilemeler görüldü. Bu gerileme etkisinin ikinci el otomobil pazarına etkisi için de bir süredir süredir farklı kaynaklardan görüşler geliyor. Sektör temsilcilerinin ortak noktada buluştuğu temel parça ise etkinin sınırlı olacağı yönünde. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşanlar arasına eklenen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, matrah düzenlemesinin kısıtlı modellerde maksimum yüzde 7-8’lik bir fiyat düşüşü olarak ikinci ele yansımasını beklediklerini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında da sıfıra paralel artışlar görülebilir

Karakaş sürekli gündemde olan fiyatlarla ilgili olarak “15 Aralık-15 Ocak’taki gelinen süreçte araç fiyatları üzerindeki şişmiş fiyatlar geriledi, bazı modellerde yüzde 25’e varan düşüşler yaşandı ve tüketiciler için daha makul bir tablo ortaya çıktı. Fiyatların daha da düşmesi artık tamamen kurla bağlantılı. Fakat bugünden sonra önümüzdeki aylarda çok ciddi bir fiyat düşüşü beklemiyoruz. Önümüzdeki 6 aya bakacak olursak, vatandaşların Ocak ayını bir fırsat olarak değerlendirmesini tavsiye ediyoruz. Yılın ilk iki haftası oldukça durağan ve verimsiz geçti; tüketiciler fiyatların dip seviyeye gelmesi beklentisinde, matrah düzenlemesi belirli modellerde ancak yüzde 7-8’lik bir fiyat düşüşü olarak pazara sınırlı şekilde yansıyacaktır. Fiyatlar özellikle ikinci yarı itibariyle tekrar ciddi bir artış trendine girebilir. Tüketiciler ilk çeyreği iyi değerlendirmeli.” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sektörün bir diğer önemli kaynaklarından olan CarData’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın da beklenen bu ufak gerilemelerin biraz zaman alabileceğini ifade etti. Yalçın; “Türkiye ikinci el otomotiv piyasasında sıfır araç pazarının 3 katından fazla işlem gerçekleşiyor. Elbette sıfır araç pazarında yaşanan değişimler ikinci eli de etkiliyor ancak bu değişim bugünden yarına gerçekleşemez. İkinci elde zaten şu an satıcıların araç fiyatlarını geri çekmeye başlamasından kaynaklı hafif bir fiyatlarda geri gelme var. Bu ÖTV matrah güncellenmesiyle birlikte yaklaşık 1 ay sonra ikinci elde gene buna bağlı hafif geri gelmeler görebiliriz” şeklinde konuştu.