reklamı kapat

POPÜLER

Sektörden ilk değerlendirme; ÖTV hamlesi mutluluk verici

Sektörden ilk değerlendirme; ÖTV hamlesi mutluluk verici

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, ÖTV matrah oranlarının değiştirilmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Bildiğiniz üzere çok yakın bir zaman önce otomobillerde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarında değişikliğe gidildi. Sürekli artan otomobil fiyatları yüzünden neredeyse her otomobil üst vergi dilimde kalıyor ve fiyat avantajsızlığına uğruyordu.

Bu konu hem sürücüler hem sektör yetkililer tarafından birçok kez dile getirilmişti. Değişen limitler sonrası birçok otomobilin fiyatlarında düşme yaşanacak. Halk kararı memnuniyetle karşılarken sektör içinden de ilk değerlendirme geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV değişikliği ekosistemi koruyacak

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Yüksek bir dinamizme sahip otomotiv sektöründe, sıklıkla dile getirdiğimiz gibi ÖTV matrahlarının da artan maliyetler kapsamında pazar koşullarına adapte edilmesi gerekiyor. Devletimiz hem piyasayı yakından takip ediyor hem de sektör temsilcilerini dinleyerek gerekli düzenlemelerle sektöre destek oluyor.

Bu anlamda Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yeniden düzenlen ÖTV matrah oranlarını memnuniyetle karşılarken, müteşekkir olduğumuzu da ifade etmeliyim. Bu kararın ülkemiz ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotivde, ekosistemin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde artan üretim maliyetleri, hem tüketiciler için erişebilir modellerde bir daralma hem de fiyat enflasyonu yaratmıştı. Matrah güncellemesi, ivmenin azalmaya başladığı sektöre nefes aldırırken, yüzde 45 ve 50’lik ÖTV diliminde daha fazla modelin yer almasıyla tüketiciler için seçenekler artacak.

Yılın son çeyreği öncesinde yapılan bu revizyonun, esasen pazar dinamikleri açısından zamanlamasının da yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatların bir miktar aşağıya çekilmesiyle birlikte daha sakin geçen yaz aylarının ardından pazarda pozitif bir rüzgâr bekliyoruz. Öte yandan çip tedariki sorunlarına paralel olarak araç bulunabilirliği sektörün bir diğer önemli gündemi. Bu nedenle ihtiyatlı olmakta fayda var.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

T-Roc R
https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/jr0sgWS9DCB.html