reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV indirimi

Otomobilde ÖTV düzenlemesi; atılan yeni adım ne anlama geliyor?

Otomobil fiyatlarında gelinen seviyeyi biraz da olsa rahatlatmak için atılan ÖTV matrah düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı.

Otomobil pazarı döviz kuru odağında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle fiyat bazında belkide tarihin en hareketli dönemini geçiriyor. Son aylarda kademeli olarak yükselişte olan fiyatların, kura yapılan müdahale sonrasında biraz da olsa duraksadığı sürecin sonunda kullanıcılar için hala bir araç almak fazlasıyla zorlayıcı konumda. Bu kapsamda tıpkı geride bıraktığımız yılda olduğu gibi yeni bir ÖTV matrah düzenlemesine gidildi. Saatler önce Resmi Gazete’de duyurulan kararla birlikte, araçların vergisiz fiyatlarındaki baremlerde genişleme hayata geçiriliyor. Son düzenlemede 92 bin TL olan alt vergi liminin bu kapsamda 120 bin TL’ye çekildiğini görüyoruz. Buradaki kafa karışıklığını gidermek adına ÖTV’de bir indirime gidilmediğini, sadece satılan araçların fiyatları üzerinden bir esneme yapıldığını özellikle belirtmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV matrah düzenlemesi için açıklanan tüm detaylar

Resmi Gazete‘de yayınlanan kararın tam metni şu şekilde;

Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler
-ÖTV matrahı 120 bin TL’yi aşmayanlar -yüzde 45
-ÖTV matrahı 120 bin TL’yi aşıp 150 bin TL’yi aşmayanlar – yüzde 50
-ÖTV matrahı 150 bin TL’yi aşıp 175 bin TL’yi aşmayanlar – yüzde 60
-ÖTV matrahı 175 bin TL’yi aşıp 200 bin TL’yi aşmayanlar – yüzde 70
-Diğerleri – yüzde 80

-Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen ama 2000 cm3’ü geçmeyenler – yüzde 45
-Elektrik motoru olup motor gücü 50 kW’ı geçip, motor hacmi 1800 cm3’ü geçmeyenler – yüzde 45
-ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşmayanlar -yüzde 45
-ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşıp, 210 bin TL’yi aşmayanlar -yüzde 50
-Diğerleri – yüzde 80

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatları da kullanıcıları düşündürüyor

Otomobil fiyatlarının yanında içerisinde bulunduğumuz dönemde akaryakıt fiyatları da çok ciddi seviyelerde. Ortalama bir otomobilin deposunun bile 500 TL’yi aşan bir bedelle dolduğu güncel dinamiklerde, gerçek bir rahatlama adına bu tarafta da bir vergi indirimine gidilmesi gerekiyor. Bugün duyurulan ÖTV indiriminin pek çok kişi gibi bizim için de sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Bir süredir konuyla ilgili bir çalışma yapılmayacağı yönünde açıklamalarla dikkat çeken yetkililerin, benzer yönde hamleyi akaryakıtta da atması yerinde olacak. Matrah yapılan bu genişletmenin otomobil tedariğinde hala sıkıntılar yaşanmasından ötürü ne denli etkili olacağını da önümüzdeki süreç gösterecek. Açıklanan karar sonrası üreticilerin listelerinde “Güncellenmektedir” yazısının da belirmeye başladığını görüyoruz.