reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Türkiye CEO Ali Haydar Bozkurt

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt; “2022’de otomobil bulma sıkıntımız olacak”

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, iç pazar dinamiklerinin yanında Avrupa talebinin de sıkıntıda rol olacağını ifade ederek dikkat çekti.

Çip krizinin bıraktığı etkiyle inişli çıkışlı bir dönemi geride bırakan otomotiv endüstrisinde, hala bir bilinmezlik söz konusu. En iyi senaryoda 2022 yılının ilk yarısı içerisinde de devam etmesi beklenen tedarik problemleriyle birlikte bulunabilirlik sıkıntısının da devam etmesi bekleniyor. 2021’de yaşanan aksaklıklara rağmen büyüme yakalamayı başaran Toyota Türkiye’de, 2022 beklentilerin de bir önceki yılın çerçevesi içerisinde. Geçtiğimiz yılki tabloyu her şeye rağmen olumlu karşıladıklarını ifade eden Türkiye CEO’sı Ali Haydar Bozkurt, 2022 yılında da bulunabilirlikte sıkıntı olacağını büyük harflerle vurguladı.

Toyota Türkiye olarak büyümeyi kayda değer olarak görüyoruz

Bozkurt, Toyota olarak 2021 yılında gerçekleştirdikleri büyümenin kayda değer olduğunu ifade ederek “Eğer bulunurluk sıkıntısını yaşamasaydık 75 bin adetlere rahatlıkla ulaşırdık. 52 bin 588 adetlik satış gerçekleştirdik ve tüm zamanların rekorunu yalnızca 244 adetle kaçırdık. Bulunurluk, kurların inişli çıkışlı grafiği, faiz oranlarına rağmen gerçekleşen satışlarımız geleceğe daha iyi ve güvenle bakmamızı sağlıyor.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üretimde bazı yedek parçaların tedarik edilememesi, çip krizi, lojistik hizmetlerinde aksamalar başta olmak üzere pandemi döneminin getirdiği belirsizlikler sürdükçe 2022 yılı pazar tahmininde bulunmanın zor olduğuna dikkat çeken Bozkurt; “2022’de araç bulunurluğu sıkıntımız olacak. Sektörde yaşanan sıkıntılar aşılır ve ÖTV baremleri gerektiği zamanlarda gecikmeden güncellenirse 2022 yılındaki satışların 2021 yılına yakın ya da aynı seviyelerde olacağını öngörüyorum. Bunun yanında kurlar, faiz seviyesi de çok belirleyici unsur olarak karşımıza çıkacak. Kurun, enflasyonun ya da faiz oranlarının yüksekliğinden ziyade öngörülebilir olması çok önemli. Bu nedenle 2022 için 500-750 bin adetler arasında geniş bir bantta tahmin yapabiliyorum. ” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa pazarının büyümesi ve Türkiye’nin dinamikleri de araç tedariğinde problem yaratıyor

2022 yılında Avrupa pazarının 2,5-3 milyon adet büyüyeceği üzerine tahminleri öne çıkartan Ali Haydar Bozkurt; “Bu nedenle Avrupa artık daha fazla araç isteyecektir. Böyle bir Avrupa talebi varken bizim araç almak istediğimizde bulma şansımız biraz azalacak. Bunun yanında ülkemizde farklı dinamikler de var. Türkiye ekonomisi çerçevesinde pazarda talep nasıl olacak? Kurlar stabil kalabilecek mi? Kurun düşük olması önemli ama düşük kurdan ya da yüksek kurdan önce tercih ettiğimiz şey stabil kur seyri. Bunun yanında otomobil almak icin kredi faizleri hala yüksek seyrediyor. Ayrıca kredi kullanımıyla ilgili kısıtlamalar da kredili otomobil satışlarını durma noktasına getirmekte. Bu uygulamanın da gözden geçirilerek günün şartlarına uygun hale getirilmesine ihtiyaç vardır. Bütün bu ekonomik bileşkeler stabil hale gelmeli ki hem biz hem müşterilerimiz plan yapabilsin” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın