reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota imzalı uzay aracı Ay’a gitmeye hazırlanıyor [Video]

Toyota aya gidiyor. Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), 2029’da ay yüzeyine inecek basınçlı ve kendi kendine gidebilen keşif aracını üretmek için otomobil üreticisi Toyota ile bir araya geldi.

Altı tekerlekli taşıyıcı, iki kişiyi 10.000 kilometre mesafeye taşıyabilecek güneş enerjisi ve Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisini kullanıyor. İki minibüsle neredeyse aynı boyutta olan keşif araç, araç içerisindeyken astronotların kıyafetlerini çıkarmasına da imkan tanıyor.

JAXA Başkanı Hiroshi Yamakawa bugün JAXA ile Toyota arasındaki anlaşma hakkında şunları söyledi: “JAXA’da, Japonya’nın uluslararası uzay araştırmalarına katılımı için uluslararası koordinasyon ve teknolojik çalışmalar yürütüyoruz. Toyota’nın uluslararası uzay araştırmaları mücadelesinde bize katılması, güvenimizi büyük ölçüde artırıyor. Basınçlı kabinler ile insanlı geziciler, tam teşekküllü keşif ve ay yüzeyinin kullanımında önemli rol oynayacak bir unsurdur.

Bunun için ülkemizin teknolojik yeteneklerine odaklanmak ve teknolojik çalışmalar yapmak istiyoruz. İleriye yönelik ortak çalışmalarımızla Toyota’nın mobilite ile ilgili mükemmel teknolojik yeteneklerini kullanmak istiyoruz ve insanlı ve basınçlı bir keşif aracının hayata geçirilmesi için teknolojik çalışmalarımızın hızlanmasını bekliyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzay aracının Ay’a gitmesi için testleri başarılı şekilde tamamlaması gerekiyor

Şu an için geliştirilme aşamasında olan keşif aracının başarılı olup olmayacağını görmek için daha uzun seneler beklememiz gerekiyor. Uzay aracı için hazırlanan videoyu haberin girişinden izleyebilirsiniz.