reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sony ve Microsoft

Microsoft ve Sony arasında hem şaşırtan hem de heyecanlandıran oyun ortaklığı

Sony ve Microsoft, oyun konsolu pazarında ezeli iki rakip konumunda yer alıyor. Bu sefer ise iki firma oyun konusunda bir araya geliyor.

Sony hazırladığı PlayStation modelleriyle, Microsoft ise Xbox oyun konsollarıyla pazarda büyük ses getiriyor. Son yıllarda Sony’nin öne çıktığı bu alanda ilginç bir ortaklık kuruldu. Bugün yapılan resmi açıklama ile Sony ile Microsoft “gelecek oyun altyapıları” için bir araya geldiklerini duyurdu. Burada ortak bir oyun konsolunda bahsetmiyoruz. İki dev isim, oyun dünyasının geleceğini şekillendirecek bulut çözümleri, internet üstünden oyun oynama / aktarım platformları ve yapay zeka üzerine çalışma yapacaklarını belirtiyor. Azure bulut sistemleri ile bulut konusunda çok büyük bir tecrübe ve veri merkezleriyle de güce sahip olan Microsoft, bu sistemleriyle Sony’nin bulut temelli oyun altyapılarını güçlendireceklerini belirtiyor. Ortak çalışarak kullanıcılara sunulan bulut temelli oyun deneyimini artırmak istediklerini de söyleyen dev isimler, süreci sadece oyunla da sınırlı bırakmıyor. Ortak çalışmaların Sony’nin görüntüleme tarafına kadar uzanacağı yapılan açıklamada yer alıyor. Bu arada iki firma oyun yanında oyun için içerik üreten kişileri de unutmuyor. İçerik üreticiler için daha iyi platformların geliştirileceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony ve Microsoft oyuncular için olumlu bir adım atıyor

Bu ortaklığın arkasında Google Stadia‘ya cevap verecek bir altyapı sunmak var gibi görünüyor. İnternet üzerinden çalışan bir oyun aktarım servisi olan Stadia, şimdilik kullanıma çıkmadı ancak kağıt üzerinde çok iddialı görünüyor. Artan internet hızları ve düşen gecikme değerleri sayesinde oyunun geleceği internet üzerinden aktarımda görünüyor. Gelecekte konsol yani oyuna özel donanım satamayacaklarını çok iyi bilen Sony ve Microsoft, bu yaklaşan geleceğe şimdiden hazır olmak istiyor. Bu ortaklık bu yüzden büyük önem arzediyor.

İlginizi Çekebilir

Game Of Thrones özelinde hazırlanan Xbox