reklamı kapat

POPÜLER

Lilium uçan taksi

Geleceğin uçan taksi modeli Lilium’dan tarihi başarı [Video]

Şehir içi yolcu taşımacılığın geleceğinde uçan taksi modelleri yer alıyor. İşte bu alanda önemli bir gelişme daha yaşandı.

Yeni nesil havacılık alanında çok uzun zamandır çalışan isimlerden Lilium, geliştirdiği uçan taksi modelinin tam boyutlu halini ilk kez havalandırmayı başardı. Beş kişiyi taşıması için tasarlanan bu hava aracı, tamamen elektrikli yapıda. İlk uçuşunda kısa bir süre havada kalan araç, yine de geleceğe yönelik çok önemli bir kilometre taşını geride bırakmış durumda. Dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen ve bu açıdan bir piste ihtiyaç duymayan Lilium, bünyesinde toplam 36 adet elektrikli motor taşıyor. Bu kadar çok motorun kullanılması özellikle güvenlik için büyük önem arz ediyor. Çok kurulum sayesinde birden fazla motor bozulsa bile uçan taksi havada kalmaya devam ediyor. Saatte 300 km/s hızda yolculuk gerçekleştirebilecek araç, tek şarjla 300 km gibi bir menzil sunuyor. Büyük şehirler içerisinde yolcu taşımacılığını değiştirmeyi hedefleyen hava aracı, Avrupa Uzay Ajansı tarafından da destekleniyor. Bu araç, motorlarının olduğu kanatçıkların yönünü değiştirerek hareket edebiliyor.

Lilium uçan taksi
Lilium uçan taksi
Lilium uçan taksi
Lilium uçan taksi
Lilium uçan taksi
Lilium uçan taksi
Lilium uçan taksi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan taksi üzerinde çalışan birçok farklı firma var

Bu firmalar arasında özellikle Boeing ve Airbus öne çıkıyor. İki havacılık devi, bu yeni geleceği kuracak en önemli isimler arasında yer alıyor. Ancak gördüğünüz üzere Lilium gibi ufak girişimler de süreçte ciddi aşama kaydediyor. Buna ek olarak birçok farklı firmanın da uçan taksiler üzerine yaptığı çalışma zaman zaman gündeme geliyor.