reklamı kapat

POPÜLER

cep telefonu ÖTV zammı

Cep telefonlarında büyük ÖTV zammı!

Kısa süre önce gerçekten kötü bir gelişmenin duyurusu geldi. Cep telefonlardaki ÖTV’ye ciddi şekilde zam yapıldı. Fiyatlar daha da artıyor

Türkiye’de telefon fiyatları biliyorsunuz oldukça yüksek seviyede. Artık kişilerin bırakın amiral gemisi akıllı telefonları, orta seviye modelleri ile almakta zorlanıyor. Bu yüksek fiyatların arkasında iki farklı neden yer alıyor. İlk neden 6 TL’ye yaklaşan dolar kuru. İkinci neden ise bildiğiniz üzere vergiler. Şimdi süreç biraz daha kötü hale geliyor. Bugün çıkan habere göre Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle cep telefonlarındaki ÖTV oranında değişikliğe gidildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, yüzde 40 ila yüzde 50’ye çıkarılmış durumda. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, vergi matrahı 640 TL ile bin 500 TL arasında olanlarda yüzde 40’a, matrahı 1500 TL’yi aşanlarda yüzde 50’ye çıkartıldı. Cep telefonundaki ÖTV artışı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yapılan açıklamaya göre Şubat ayında TBMM’de kabul edilen yasa ile cep telefonlarından, ÖTV matrahlarına göre farklı oranlarda vergi alınmasının önü açılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV zammı ile telefon satın almak çok ama çok daha da zor hale geliyor

Bu artış telefonlar fiyatlarına çok ciddi şekilde etki edecek gibi görünüyor. Yukarıda da dediğimiz gibi kişiler artık orta düzey modelleri bile almakta zorlanıyor. Bu zam sonrasında giriş seviyesi cihazlar daha da popüler hale gelecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni modellerden Xiaomi Redmi Y3