reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV

Otomobiller için gece saatlerinde bir ÖTV zammı duyuruldu

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı sonucu otomobillerde uygulanan ÖTV oranlarında değişiklik yapıldı. ÖTV zammı yapıldı.

ÖTV indirimi özellikle sosyal medya mecralarında son günlerde gündemdeydi. Kullanıcılar arasında bir vergi indirimi geleceği konuşuluyordu. Ancak buna sektör içinden oldukça olumsuz bir haber geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bildirisi ile otomobille için ÖTV matrah ve oranlarında değişikliğe gidildi.  Yapılan bu düzenlemenin sebebi olarak ise “cari açığa olumsuz etki eden otomobil ithalatının azaltılması, yerli üreticinin desteklenmesi” olarak belirtildi. Hatırlarsanız yetkililer de ÖTV dedikodularına Yetkili Satıcılar, “ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki “ÖTV indirimi” beklemiyoruz.”  ifadelerine yer vermesine rağmen aksi yönde bir beklenti devam ediyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV zammı sonrası oranlar

Peki, yapılan bu zamlardan sonra neler değişecek? Yüzde 45 ve 50 ÖTV oranına sahip olan 1600cc altı otomobillerde ÖTV amatrahı 15.000 TL arttırıldı, ÖTV oranı sabit kaldı. ÖTV matrahı 70 bin lira ile 120 bin lira arasında bulunan otomobillerde 85 bin ile 130 bin TL arasına çıktı, ÖTV oranı yüzde 50 olarak kaldı. Asıl değişiklik ise yüksek hacimlerde yapıldı. Hacmi 1600 ile 2000 arasında olan modellerde yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80’e çıktı. ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan araçların ÖTV oranı yüzde 100’den yüzde 130’a arttı. Son olarak ise 2000 motor üstü araçlarda yüzde ÖTV oranı yüzde 220’ye kadar artıyor.

İlgili Video